Cahit Sıtkı Tarancı Anıldı

Etkinlikler
Cahit Sıtkı Tarancı‘nın 100. doğum gününde Dicle Üniversitesi‘nde düzenlenen sempozyuma Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler ve Tarancı’nın akrabaları katıldı....
EMOJİLE

Cahit Sıtkı Tarancı‘nın 100. doğum gününde Dicle Üniversitesi‘nde düzenlenen sempozyuma Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler ve Tarancı’nın akrabaları katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Osman Horata, Tarancı’nın gücünü yazdığı şiirlerden aldığını söyledi. Horata, "Şiirlerinde kardeş kavgası, barış ve hoşgörü temalarına dikkat çekmiştir. Sanata ve sokağa karşı önemli hassasiyetleri bulunan bir şairimizdir. Onu anlamak hayatı anlamaktır." dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ayşegül Jale Saraç, Tarancı’nın şiirlerinden dizeler okuyarak onun geleceği gören ve insan sevgisi yüksek bir şair olduğunu vurguladı. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da konuşmasında her kentin bir kimliği bulunduğuna dikkat çekerek, "Diyarbakır’ın kimliği de Cahit Sıtkı Tarancı’dır." dedi. Sempozyuma katılan Tarancı’nın 98 yaşındaki kuzeni Reşit İskenderoğlu ise şairle ilgili anılarını anlatarak, "Bıraktığı eserler onun ne kadar hoşgörülü olduğunu kanıtlıyor. Halkın içinde, onların özlemlerini şiirlere yansıtan bir kişiliği vardı. ‘Memleket İsterim’ şiiri bunun en çarpıcı örneğidir." dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme