Bu Müze Çok Farklı…

Etkinlikler
Eski bakanlardan Ali İhsan Göğüş’ün doğup büyüdüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne annesinin adını yaşatmak koşuluyla bağışladığı ve restorasyon çalışmalarının ardından Emine Göğüş Mut...
EMOJİLE

Eski bakanlardan Ali İhsan Göğüş’ün doğup büyüdüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne annesinin adını yaşatmak koşuluyla bağışladığı ve restorasyon çalışmalarının ardından Emine Göğüş Mutfak Müzesi haline getirilen tarihi konak, Gaziantep’in mutfak kültürünün yanı sıra yöresel yemeklerin tanıtımına da katkı sağlıyor.

İki yıl önce Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 25 Aralıkta törenle açılan müzede, Gaziantep’in mutfak kültürünü yansıtan araç gereçler, sofra ve yemek kültürünü tanıtan maketler, duvarlarında Gaziantep yemeklerine ilişkin bilgilerin verildiği resim ve yazılar yer alıyor.

Müzeyi ziyaret edenler ayrıca Gaziantep’e özgü yemeklerin yapılışının ve müzenin hikayesinin anlatıldığı kısa filmleri izliyor.

Müzeyi diğerlerinden ayıran en farklı özelliklerden biri ise ziyaret edenlerin, "içli köfte", "yuvalama", "ekşili ufak köfte" gibi yöre mutfağında önemli yer tutan yemeklerin tadına bakabilmeleri. Ziyaretçilere tadımlık olarak sunulan yemekleri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GAMEK) Aşçılık Okulu’nun sertifikalı aşçıları hazırlıyor.

Ziyaretçiler, müzenin mutfak bölümünden hediyelik eşya ve bakliyat da satın alabiliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme