Bu Kur’an’a Paha Biçilemedi!

Etkinlikler
Christies’in Londra’daki şubesinde düzenlenen müzayedenin ilk bölümünde, 13. yüzyıldan kalma Kur’an-ı Kerim 457 bin 250 sterline (yaklaşık 1 milyon 80 bin lira) satıldı. Muhammed Bin...
EMOJİLE

Christies’in Londra’daki şubesinde düzenlenen müzayedenin ilk bölümünde, 13. yüzyıldan kalma Kur’an-ı Kerim 457 bin 250 sterline (yaklaşık 1 milyon 80 bin lira) satıldı.

Muhammed Bin İbrahim Mahmud El-Haddadi El-Tabari El-Amuli imzasını taşıyan Kur’an-ı Kerim, bulunan en eski kuranlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Çoğunluğu Osmanlı dönemine ait İslami eserleri kapsayan açık artırmada; Selçuklu, Memlük, Timur ve Endülüs dönemi sanat eserleri de dünya koleksiyoncularına sunuldu.

"İslam ve Hint Dünyasının Sanatı" başlığıyla satışa sunulan 291 eser arasında dikkat çeken bir diğeri de gümüş ve altın kakmalı beyaz bronz sürahi oldu. Açık artırmaya telefonla katılan sanatseverlerin ilgi gösterdiği bronz sürahi 265 bin 250 sterline (yaklaşık 625 bin lira) satıldı.

Müzayedede, alıcıların ilgi gösterdiği bir diğer eser de aslan şeklindeki bronz yağdanlık oldu. 12. yüzyıldan kalma Kuzeydoğu İran’a ait yağdanlık Christie’s müzayede evindeki artırmada 181 bin 250 sterline (yaklaşık 430 bin TL) alıcı buldu.

Bugün yapılan müzayede için basılan katalogda, eserleri alarak ABD’ye gidecek olan alıcılar için bir uyarı yazısı yer aldı. ABD’nin İran’a ait ürünlerin ithal edilmesine izin vermediği hatırlatılan uyarıda, Amerika’ya bu eserleri götürmek isteyen alıcıların, İran’a ait eserleri satın almaması istendi.

Müzayedede, İran’a ait 110 eser yer alırken, Türkiye’den de yaklaşık 90 tarihi eser satışa çıktı. Müzayedenin akşam saatlerinde bitecek olan ikinci bölümünde, Londralı bir koleksiyoncunun olduğu açıklanan İznik çini tabakları ile Osmanlı dönemine ait çeşitli el yazmaları açık artırmaya sunulacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme