Bu Hafta Ne Var Ne Yok?

Etkinlikler
Filistinli bir ailenin evini yıkmaya çalışan İsrail askerlerinin buldozeri altında kalarak can veren Rachel Corrie isimli Amerikalı genç kızın günlük ve mektuplarından derlenerek hazırlanan oyunda, es...
EMOJİLE

Filistinli bir ailenin evini yıkmaya çalışan İsrail askerlerinin buldozeri altında kalarak can veren Rachel Corrie isimli Amerikalı genç kızın günlük ve mektuplarından derlenerek hazırlanan oyunda, eseri Türkçeye çeviren Setenay Yener tek başına rol alıyor.

Ali Yenel’in oyunlaştırıp yönettiği bir Ahmet Önel öyküsü olan, ”Aklı Havada” da aynı gün Müşfik Kenter Sahnesi’nde izleyicilerin karşısına çıkacak.

Özgür düşünce ve bilimin, baskıya maruz kaldığı günlerin İstanbul’unun, uçma sevdalısı bir adamın gözünden anlatıldığı oyunu, Alican Yücesoy, Ali Rıza Kubilay, Beyti Engin, Ali Aziz Çölok, Dilara Yalçın, Çetin Etili ve Tugay Mercan gibi oyuncular canlandıracak. 

”Dobrinja’da Düğün”, Nesrin Kazankaya’nın senaryosu ve yönetimiyle yarın, Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi’nde izlenebilecek. 1993 yılında, Yugoslavya İç Savaşı sırasında Müslüman Boşnak iki ailenin bir gün içine sığdırmaya çalıştıkları düğünü konu alan oyunda, Nesrin Kazankaya, Nihat İleri, Levent Öktem, Kayhan Teker, Başak Meşe ve Zeynep Özden rol alacak.

Fethiye Çetin’in kaleme alıp Celal Mordeniz’in tasarlayıp yönettiği ”Anneannem”, 18 Aralıkta, İTÜ Maçka Kampüsü, İşletme Fakültesi Tiyatro Salonu’nda tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak. Bir kültürün tüm fertleriyle birlikte yok edilişine şahit olmanın trajedisinin anlatıldığı oyun, Merve Tanrıöver’in performansıyla izlenebilecek. 
    
-KONSER- 
     
Reggae ve dub müziğin efsane ismi Lee ‘scratch’ Perry, yarın Babylon’da hayranlarıyla buluşacak. Yaklaşık 60 yıldır müziğin içinde olan Jamaikalı sanatçı, yaptığı çalışmalarla reggae ve dub müziğin duyulmasında önemli katkılara sahip. Hakkında kitaplar yazılıp filmler çekilen, bir dönem Bob Marley gibi önemli reggae ustalarına prodüktörlük yapan Perry, yarın vereceği konser ile uzun süre hafızalarda kalacak bir gösteri yapacak. 

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyan şehirler İstanbul, Pecs ve Essen’den sanatçılar Zülfü Livaneli, Kalman Balogh Gipsy Band ve Henning Schmiedt, yarın Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu’nda, Golden Routes İstanbul Dünya Müzikleri Festivali’nin son konserini verecek. 

”Küçük virtüöz” olarak müzik piyasasında adını duyuran ve otoriteler tarafından ileride dünyanın en önemli sanatçıları arasında olacağı öngörülen 13 yaşındaki keman virtüözü Elvin Hoxha Ganiyev, 18 Aralıkta Borusan Müzik Evi’nde sahne alacak. Küçük yaşına rağmen birçok ödülü bulunan sanatçı, 50 dakika aralıksız çalacağı kemanı ile dinleyicilerine unutulmaz bir akşam yaşatacak. 

En iyi flamenko sanatçısı ödülü dahil, birçok ödüle sahip sanatçı Estrella Morente, 20 Aralıkta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Latin ezgilerini, sevenler için seslendirecek.

Balkan ve Anadolu kültürlerinin buluştuğu Doğu Avrupa geleneksel müziklerini caz ve funk müzikleriyle harmanlayan grup, Kolektif İstanbul 21 Aralıkta Babylon’da dinleyicileriyle buluşacak. Grup, ”Balkanatolia” ve ”Krivoto” albümlerindeki parçaların yanı sıra dinleyicilere doğaçlama eserler sunacak. 

Ünlü piyanist Fazıl Say, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 23 Aralıkta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu’nda bir konser verecek. 

Sascha Goetzel’in yöneteceği konserde, kemancı Patricia Kopachinskaja ile sahne alacak sanatçılar, üç gün arka arkaya sahne alacak.
    
     -SERGİ- 
    
Dünyanın en prestijli basın fotoğrafçılığı yarışması World Press Photo’nun 2010 yılında dereceye giren fotoğrafların görülebileceği sergi, 9 Şubata kadar Forum İstanbul’da fotoğrafseverlerin ziyaretine açık olacak.

Her yıl, World Press Photo yarışmasını takiben ödül kazanan, 45 ülkede toplamda iki milyondan fazla kişinin gezdiği gezici sergi, Forum İstanbul, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Geniş Açı Proje Ofisi’nin katkılarıyla İstanbul’a getirildi. Açılışı bugün gerçekleştirilecek olan serginin ilk üç gününde, basın fotoğrafçılığı ile ilgili önemli isimlerin workshopları yer alacak.

Seramik sanatçısı Ece Kazan’ın ”Pişkin Bilge Çocuklar” isimli sergisi, yarın Marjinart Gallery’de açılacak. Sanatçının yaşamın dualitesine ve karşıtlıklarına vurgu yaptığı figür ve objelerden oluşan sergi, 8 Ocaka kadar gezilebilecek.

Aynı gün, Ortaköy Sanat Galerisi, Şebnem Keçeli, Pembe Tüzüner ve Tina Varon’un ”Üçgüdü Ortaköy’de” isimli heykel sergisine ev sahipliği yapacak. Üç heykeltraşın sergisi, 15 Ocaka kadar izleyicilerini ağırlamaya devam edecek. 
 
Altan Çelem, Buket Püren, Can Büyükmehmet, Deniz Dalman, Didem Ünlü, Fatih Gürbüz, Nurhan Altay, Nükhet Göldeli, Serdar Şencan ve Sultan Acar’ın son dönem resimlerinden oluşan ”Olağanüstü Bir Şey” isimli karma sergi, aynı gün Teşvikiye Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başlayacak. Çağdaş resmin önde gelen isimlerinin oluşturduğu sergi, 15 Ocaka kadar ziyarete açık olacak. 

Ressam Serpil Akgün’ün ”Bıraktığın Yerdeyim!” isimli 10. kişisel sergisi, 18 Aralıkta Galeri Artist Çukurcuma’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergi, 5 Ocak tarihine kadar gezilebilecek.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme