Bu Hafta Ne Var Ne Yok!

Etkinlikler
Herkesin bilmediği, bilenin de vazgeçemediği bu emektar dükkânların müdavimleri bugünlerde soluğu İstanbul’un en kalabalık yerlerinden biri olan Taksim Meydanı’nda alıyor. Beyoğlu Sa...
EMOJİLE

Herkesin bilmediği, bilenin de vazgeçemediği bu emektar dükkânların müdavimleri bugünlerde soluğu İstanbul’un en kalabalık yerlerinden biri olan Taksim Meydanı’nda alıyor. Beyoğlu Sahaf Festivali kapsamında Gezi Parkı’nda bir araya gelen sahaf dükkânları, meraklıları için bulunmaz bir fırsat.

Tam 75 sahafın bir araya geldiği festivalde kimler yok ki! Sakallı Lütfi, Sakalsız Lütfi, Asuman Hanım, Nedret İşli… Yani sahaf müdavimlerinin arayıp da bulamadığı tüm renkler bir arada. Tabii sahaflık sadece eski kitap işi değil. Buraya 45’lik plaklardan vazgeçemeyenler, eski yazmaların peşine düşenler, artık bulunamayan film afişlerini baş ucunda tutmak isteyenler mutlaka uğramalı. Ayrıca tarihî kişiliklerin ve liderlerin imzalı evraklarını arayanlar; matbaa malzemelerine, çeşitli mesleklere ait ilk evrakların ve edebiyatçıların mektuplarının, birbirlerine imzaladıkları kitapların peşinde olanlar da mutlaka yolunu buraya düşürmeli. Zira 75 dükkânla birlikte muazzam bir arşiv de Gezi Parkı’nda ilgililerinin önüne serilmiş durumda.

Her yıl bu tarihlerde kurulan festivalde şimdilik İstanbul sahafları boy gösteriyor. Beyazıt, Beyoğlu ve Kadıköy gibi farklı yerlerden gelen sahaflara belki gelecek yıllarda farklı şehirlerden de katılanlar olacak. Yeter ki sahaf merakı kalplerde yerini korumaya devam etsin. Eski kitap kokusuna meraklı olanlar için son günün 11 Ekim olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Maksat kitapsız bir gün daha geçmesin.

***

Hasankeyf’te Ajda Pekkan

KONSER – PAZAR: "Hürriyet Hakkımızdır/Tren Özgürlüktür" treni konserleri 4 Ekim Pazar günü Batman/Hasankeyf’te gerçekleşecek. Ajda Pekkan ve Yüksek Sadakat grubunun katılacağı konsere tüm Hasankeyf halkı davetli.

***

Akbar’ın içindeki Türkiye

KONSER – 7 EKİM: Ödüllü piyanist ve besteci Anjelika Akbar’ın, ‘İçimdeki Türkiye’m’ projesi kapsamında vereceği Anadolu konserlerinin ilki; 7 Ekim, çarşamba akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde. Sanatçı 20.30’da başlayacak konserinde; bu topraklardan etkilenerek bestelediği "Doğu Fantezisi", "Anadolu Esintileri" gibi bestelerine yer verecek. Gecenin 34 ile 56 TL arasında değişen biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

***

Lourcine Sokağı Cinayeti

TİYATRO – 8 EKİM: Semaver Kumpanya’nın bu sezonki yeni oyunlarından ilki "Lourcine Sokağı Cinayeti", Daniel Soulier‘in yönetmenliğinde İstanbul Fransız Kültür Merkezi sahnesinde izleyici ile buluşuyor. İstanbullu tiyatro severler Lourcine Sokağı Cinayeti’ni 8 ve 15 Ekim tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi’nde izleyebilecekler. Her iki gün de 20.00’de başlayacak oyun, ardından Semaver Kumpanya’nın kendi sahnesinde sahnelenmeye başlayacak. 0 212 585 59 35

***

Venezuela’nın gözü Beyoğlu’nda

SERGİ – BU HAFTA: Beyoğlu Belediyesi’nin "Kültürler Arası Sanat Diyalogları" projesi kapsamında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, Venezuela’nın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan José Carlos Gómez Pacheco’nun "Güney" isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 10 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek sergide görülecek fotoğraflar göçebe bir meslek arşivinin özel bir bölümünden oluşuyor.

***

Lahana Sarma’ya devam

KUKLA – YARIN: Tiyatrotem bu yıl da kendine has tarzıyla seyirci karşısına çıkmaya devam ediyor. Yarın ve öbür gün Caddebostan Kültür Merkezi‘nde sahneleyecekleri Lahana Sarma ortaoyunu, illüzyon, kukla, gölge gibi farklı türleri bir araya getiren eğlenceli bir gösteri. 12.00 ve 14.00’te iki seans şeklinde yapılacak gösterim herkes için 15 TL. Biletler sahne gişesinde. 0216 467 25 68

***

Sezen Aksu Ankara’da

KONSER – YARIN: Sezen Aksu yarın akşam Ankaralı hayranlarıyla buluşuyor. 21.00’de Anadolu Gösteri Merkezi‘nde başlayacak konserin 87 ile 107 TL arasında değişen biletlerine Biletix’ten ulaşılabilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme