Bu Festivalin Teması İnekler

Etkinlikler
Karadeniz’de bir ailenin ineğe sahip olması önemlidir. O eve bereket geldiğine inanılır. Dolaptan süt, yoğurt, kaymak, peynir, ayran, tereyağ eksik olmaz. İşte bu nedenle bu yıl altıncısı yapıla...
EMOJİLE

Karadeniz’de bir ailenin ineğe sahip olması önemlidir. O eve bereket geldiğine inanılır. Dolaptan süt, yoğurt, kaymak, peynir, ayran, tereyağ eksik olmaz.

İşte bu nedenle bu yıl altıncısı yapılan Yeşil Yayla Festivali’nin teması inekler.

Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından Doğu Karadeniz’de gerçekleştirilen Gezici Yeşil Yayla Festivali altıncısıyla yola devam ediyor.

28-31 Temmuz 2011 tarihlerinde Artvin Arhavi’nin üç ayrı köyünde yapılacak festivalin bu seneki teması inekler.

Söyleşilerle Doğu Karadeniz’in gündelik hayatının önemli bir öznesi olan ineğin kışa hazırlık sürecine katkısı, uzmanlarından kooperatifleşme süreçleri ve deneyimli bir köylüden yerli sığır ve ithal sığırın getirileri ve götürüleri öğrenilecek.

Festival, Arhavi’nin doğal dokusu bozulmamış birbirinden değerli mimarî ve doğal özelliklere sahip Güngören, Soğucak ve Balıklı gerçekleşiyor.

Geleneksel yemek yapımında "Laz böreği" hazırlayıp Geri Dönüşüm ve Ritim Atölyesi’nde bu sene çocukların sessiz filmler için hazırlayacağı müzikleri dinlenecek.

"Karadeniz Kadın Sahnesi’nde" ise Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’dan sanatçı misafirler var.

Farklı sesler denemeyi seven ve mandolin çalan ünlü sanatçı Sumru Ağıryürüyen, yerel kadın sesi ile Güler Topaloğlu, kemençe sanatçısı Songül Tuncalı ortak bir performans sergileyecek.

Geleneksel söyleyiciler, köy gezileri, geleneksel çocuk oyunları ve film gösterimleri gibi farklı ve yeni etkinliklerle dolu festival programı sizi bekliyor.

Katılmak için: 0212 293 19 94. www.golader.org

Zaman