Bu Eserler Ağzınıza Layık

Etkinlikler
Bursa’da, ”Büyük Şefler Kulübü”nü oluşturan aşçı ve pastacılar tarafından şeker hamuru ve jöle kullanılarak, 16. yüzyıla ait İznik çinisi örneklerinden 8 parçalık koleksiyon oluşturu...
EMOJİLE

Bursa’da, ”Büyük Şefler Kulübü”nü oluşturan aşçı ve pastacılar tarafından şeker hamuru ve jöle kullanılarak, 16. yüzyıla ait İznik çinisi örneklerinden 8 parçalık koleksiyon oluşturuldu.
 
Lale, gül ve karanfil gibi çiçek desenleri dışında az bilinen hayvan ve kalyon desenli çini örneklerinin şeker hamuruyla tekrar hayat bulduğu koleksiyon, gelecek ay açılacak sergiyle ”Hansel ve Gretel”i seven çocuklar başta olmak üzere, meraklılarının izlenimine sunulacak.

”Büyük Şefler Kulübü”
üyelerinden ve projenin ”fikir önderlerinden” şef Hakan Doğan, projenin, Bursa’da meslek liseleri arasında düzenlenen yemek yarışması sırasında aklına geldiğini söyledi.

Bursa’ya ait bir değer olan İznik çinisini pasta formunda sunma önerisinin, öğrenciler tarafından kabul görmediğini belirten Doğan, şöyle konuştu:

”Aradan zaman geçti. Büyük Şefler Kulübünde olayı anlatırken arkadaşlarımla ‘O zaman biz yapalım’ dedik. Çini ustası bir arkadaşımızdan daha önce İznik’te kullanılmış ama şu an pek bilinmeyen formları ve motifleri istedik. Koleksiyonu bilinen ve bilinmeyen motiflerden oluşturduk. Dört aşçı ve dört pasta şefine birer parça düştü. Son 2 aydır, toplam 8 parçalık koleksiyonu bitirmek için uğraşıyoruz.”

Doğan, koleksiyondaki formların, pasta maketi üzerine şeker, şeker hamuru, jöle, gıda boyası ve limonla yapılan ”glase” denilen malzemeyle yapıldığını dile getirerek, projedeki eserlerin, ocak ayında Bursa’daki bir alışveriş merkezinde açılacak sergiyle izlenime sunulacağını kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme