Bitola’da Film Çekme Zamanı

Etkinlikler
Bayrampaşa Belediyesi tarafından düzenlenen "Balkan Belediyeler İşbirliği ve Dayanışma Forumu" kapsamında, ‘Kültür ve Turizmde İşbirliği, İmkan ve Fırsatları’ konulu panel bugün ...
EMOJİLE

Bayrampaşa Belediyesi tarafından düzenlenen "Balkan Belediyeler İşbirliği ve Dayanışma Forumu" kapsamında, ‘Kültür ve Turizmde İşbirliği, İmkan ve Fırsatları’ konulu panel bugün düzenlendi. Panelde oturum başkanlığını Sakarya Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Zeynep İkefiyeli yüklendi. Panele konuşmacı olarak ise Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bulgaristan’ın Burgaz Belediyesi’nden Yordanka Annanieva, Bosna Hersek’in Mostar Belediyesi’nden Sanela Coric Mesic, Bosna Hersek’in Goradze Belediyesi’nden Mohammed Ramovic, Makedonya’nı Bitola Belediyesi’nden Peter Wolf ve Arnavutluk’un Berat Belediyesi’nden Fadıl Nasufi katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Yard. Doç. Dr. Zeynep İkefiyeli, Balkanların Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu, bu bölgeyle kültürel ve tarihi bağları bulunduğunu ve stratejik olarak da bu bölgeyle ilişkileri bulunduğunu söyledi. Güneydoğu Avrupa İşbirliği sürecinde Türkiye’nin aktif rol oynadığını söyleyen İkefiyeli, Bayrampaşa Belediyesi’nin de aynı amaca hizmet etmek için bu forumu düzenlediğini söyledi.

Daha sonra söz alan Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Devecioğlu da Türkiye’de yerel yönetimlerin yetki alanının son 15 senede genişlediğini söyleyerek, Balkanlarla ilişkilerin ekonomik ve ticari anlamda gelişmesi için kültürel faaliyetlere öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. Devecioğlu, uluslar arası tiyatro ve müzik festivalleri düzenlenmesi, öğrenci değişimleri ve yerel yönetim kadrolarının karşılıklı ziyaretleriyle Balkanlar’daki belediyelerle ilişkilerin gelişeceğini söyledi.

Panelde söz alan Bitola Belediyesi’nden Peter Wolf ise çok ilginç bir konuya değinerek, Bitola’nın hem Balkanlar hem de Hollywood için film endüstrisine merkezlik ettiğini vurguladı. Wolf, Bitola’nın tarihi ve doğal zenginlikleriyle film endüstrisi için çok uygun bir ortama sahip olduğunu belirtti. Wolf, pek çok film çekilen kente göre Bitola’nın sinema endüstrisine konaklama, ekipman vb. konularda çok ucuz maliyetler çıkardığını da belirterek, Türk sinema endüstrisini bu ülkeye davet etti. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme