Bir de Şehirler Yutuyor İnsanı

Etkinlikler
Toplumsal, politik, entelektüel ve duygusal hayatlarımızın bir sembolü olarak kent çok eski zamanlardan beri sanatçıları büyülemiştir. Politik ve dini iktidarın merkezleri, üretim, ticaret ve mübadele...
EMOJİLE

Toplumsal, politik, entelektüel ve duygusal hayatlarımızın bir sembolü olarak kent çok eski zamanlardan beri sanatçıları büyülemiştir. Politik ve dini iktidarın merkezleri, üretim, ticaret ve mübadelenin göbeği, kültür ve okumanın adaları olarak kentler kendilerini üreten medeniyetlerin hakim ideolojilerini cisimleştirirler

 
Bu çerçevede eserler veren Lynn MacRitchie, Denizhan Özer, Alexey Moskvin ve Lütfi Özden’in, eserlerini bir araya getiren karma sergi ‘Altın Şehir’ 6 Haziran’a kadar Akbank Sanat’ta görülebilir.
 

Geçmişten günümüze kent kavramının irdelendiği sergi, sanatçıların içinde yaşadığı ve çalıştığı farklı kentleri incelemek için video, enstalasyon, fotoğraf ve resmi kullanıyor. Böylece güncel kent deneyiminin farklı yönlerini ortaya koymayı amaçlıyor.

Sanatçılar eserlerinde gökdelenleriyle, gecekondularıyla, alışveriş merkezleriyle giderek birbirine benzeyen kentlere alternatifler sunuyor. Kalabalıkların anonimliği içinde kaybolan insana, bir miti, amacı, arzuyu ve umudu hatırlatıyor. Serginin küratörlüğünü de sanatçılarından Lynn MacRitchie, Denizhan Özer yapmış.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme