Başkentte Üç Nefes

Etkinlikler
Üç farklı koreografın ”nefesleri”, bale sahnesinde buluşacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun (MDT) ”Üç Nefes” adlı yapıtının Türkiye prömiyeri 18...
EMOJİLE

Üç farklı koreografın ”nefesleri”, bale sahnesinde buluşacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun (MDT) ”Üç Nefes” adlı yapıtının Türkiye prömiyeri 18 Nisan’da gerçekleştirilecek.

MDT’nin daha önce de değişik eserleriyle seyirci karşısına çıkan üç koreografı Bürge Öztürk Kayacan, Alpaslan Karaduman ve Devrim İleri’nin eserlerinden oluşan yapıtı ”Üç Nefes”, Başkent izleyicisine ”Merhaba” demeye hazırlanıyor.

Dünya prömiyeri Almanya’nın Bonn kentinde 18 ve 19 Haziran 2008’de gerçekleştirilen çağdaş dans gösterisinde yer alan, MDT Sanat Yönetmeni Bürge Öztürk Kayacan’ın ”Benim Gibi Adamlar” isimli koreografisi, yalnızlık konusunu işliyor.

”Yalnız olmadığını fark edemediği için yalnızlık çekenlerin” hikayesini konu alan eser, günlük hayatta rastlantı eseri karşılaşılan, ancak birbirini tanımayan insanların aklından geçenleri anlatıyor.

”SOSYAL ÇÜRÜME”

Modern Dans Topluluğu’nda değişik koreografileriyle izleyici karşısına çıkan Alpaslan Karaduman da ”Üç Nefes” adlı gösteriye ”Bağımlı” isimli yapıtıyla renk katıyor.

Günümüzün modern dünyasında giderek tüketim toplumu haline gelinirken, çağdaş insanın ihtiyacından fazlasına sahip olma çabasını sahneye getiren eser, bu yaklaşımın meydana getirdiği sosyal çürümeyi simgelere dayalı bir anlatımla izleyici karşısına çıkarıyor.

Devrim İleri’nin ”Anı Toplayıcısı” isimli çalışması ise zamanın çok çabuk geçtiği olgusuna dans sahnesinde farklı bir anlatım getiriyor.

Her şeyin çok çabuk ”Hatıra” haline geldiğine vurgu yapan koreografi, zamanın dolu dolu yaşanması mesajını dansla seyirciye iletiyor.

Yapıt, prömiyerinin ardından Nisan ve Mayıs ayları boyunca Opera Sahnesinde başkentli izleyicinin karşısına çıkacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme