Barış Ödülü Grossman’a…

Etkinlikler
Alman Yayıncılar Birliği Barış Ödülü, İsrail ve Filistin arasındaki gerilimi azaltma hakkındaki çalışmaları nedeniyle İsrailli yazar David Grossmann’a verildi. 2008 yılında yayınlanan ‘To ...
EMOJİLE

Alman Yayıncılar Birliği Barış Ödülü, İsrail ve Filistin arasındaki gerilimi azaltma hakkındaki çalışmaları nedeniyle İsrailli yazar David Grossmann’a verildi.

2008 yılında yayınlanan ‘To the End of the Land/ Vatanın Sonuna’ kitabı yazarın kendi kaybından yola çıkarak, "Eğer askerdeki oğlu savaş sırasında ölürse haberi kendine ulaşmasın" diye vatanını terk etme kararı alan bir kadının hikâyesini anlatıyordu. Grossman’ın oğlu Uri, 2006 yılında İsrail ve Lübnan arasındaki çatışma sırasında ölmüş, olaydan birkaç gün sonra Grossman ve diğer yazarlar ateşkes ilanı talep etmişlerdi.

Ödülü veren Alman Yayıncılar Birliği, "Romanlarında, makalelerinde ve hikâyelerinde Grossman, sadece kendi hikâyesine yer vermedi. Farklı düşünce ve fikirleri yazınında ustalıkla birleştirdi" açıklamasında bulundu.

TARİHTEN DERS ÇIKARILMALI

Grossman ödül töreninde yaptığı konuşmada, Almanya’nın yıkımdan yükselerek gençleri barış ruhuyla eğiten örnek bir ülke olduğunu söyledi ve "Umarım ülkem İsrail tarihi yeniden yazacak gücü kendinde bulabilir" diyen Grossman "Tabii bu ancak tarih ve trajedilerle yüzleşip onlardan dersler çıkararak mümkün olabilir" diye ekledi.

Frankfurt Kitap Fuarı’nın son gününde geleneksel olarak verilen 25.000 Euro’luk ödül, dünya çapında edebiyat, billim ve sanat dallarında veriliyor. Ödülü daha önce Amerikalı Susan Sontag, eski Çek Cumhuriyeti Başkanı Vaclav Havel, Orhan Pamuk ve son olarak İtalyan yazar Claudio Magris kazanmıştı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme