Bakanlıktan Nazım Anısına Kitap

Etkinlikler
Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl, Nazım Hikmet’i anma etkinliklerine, “İstanbul Şairi Nazım Hikmet, Hoş geldin’’ adlı bir kitap yayımlayarak anlamlı bir katkı yaptı. Kültür ve...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl, Nazım Hikmet’i anma etkinliklerine, “İstanbul Şairi Nazım Hikmet, Hoş geldin’’ adlı bir kitap yayımlayarak anlamlı bir katkı yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, büyük Türk şairi Nazım Hikmet’in, vefatının 47. yıl dönümünde, Türkiye’nin birçok ilinde toplantılar ve sanat etkinlikleriyle anıldığı belirtildi.

Kitabın önsözünün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazıldığı bildirilen açıklamada, önsözden şu satırlara yer verildi: “Nazım Hikmet’in trajik yaşamına, uğradığı haksızlıklara, çektiği acılara ve hasrete karşın, eserlerindeki yurt sevgisi, halkına ve diline bağlılığı, onun sanatçı kişiliğinin ve ödünsüz savaşçı kimliğinin göstergesidir. Bu özel yıl için hazırlanan ‘İstanbul Şairi Nazım Hikmet, Hoş geldin’ kitabının Nazım’ı değişik yönleriyle tanıtarak, bir boşluğu dolduracağını umuyorum.’’ Bakan Günay’ın önsözünü Nazım’ın Kuvayı Milliye Destanı’nın sonunda bulunan, “Burada bitirdik destanımızı/ Biliyoruz ki layığınca olmadı bu kitap/ Türk halkı bağışlasın bizi!.. Hoş geldin Nazım! Hep bizimle ve ülkende olacaksın, sevgiyle anılacaksın!’’ dizeleriyle bitirdiği kaydedildi. Açıklamada Bakan Günay’ın, “Kitap, hem büyük şaire geçen yıl vatandaşlık hakkının Bakanlar Kurulu kararıyla iadesi nedeniyle bir sevgi karşılaması niteliği taşıyor, hem de bu yıl İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle, onun İstanbul duyarlılığını öne çıkarmayı hedefliyor’’ şeklindeki görüşü de yer aldı.

Kıymet Coşkun’un editörlüğünde hazırlanan 464 sayfalık anma kitabı Ara Güler, Lütfi Özkök, Elçin Acun ve Ümit Yaşar Gözüm’ün fotoğrafları ve Nazım hakkında tanınmış edebiyatçıların yazı ve şiirlerini içeriyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme