Baharda Tiyatroya Doyacaksınız

Etkinlikler
Tiyatroseverleri 60 yıldır birbirinden güzel oyunlarla buluşturanDevlet Tiyatroları (DT), uluslararası tiyatro festivallerine ev sahipliği yapmaya da devam ediyor. Adana, Trabzon, Ankara ve Konya̵...
EMOJİLE

Tiyatroseverleri 60 yıldır birbirinden güzel oyunlarla buluşturanDevlet Tiyatroları (DT), uluslararası tiyatro festivallerine ev sahipliği yapmaya da devam ediyor.

Adana, Trabzon, Ankara ve Konya‘da her yıl geleneksel olarak düzenlenen uluslararası tiyatro festivallerinin hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlayan DT, bahar aylarında birçok yabancı tiyatro grubunu seyirciyle buluşturacak.

DT Uluslararası İlişkiler ve Festivaller Birimi Sorumlusu Sükun Işıtan, özellikle son 3 yıldır festivallerin çıtasını yükseltmek için çalıştıklarını, daha iyiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

DT’nin en genç uluslararası festivalinin Konya’da düzenlenen ”Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” olduğunu belirten Işıtan, farklı bir konsepti olan festivalin gerek Konya Devlet Tiyatrosu gerekse birimlerinin azimli çalışmaları sonucu Türk kökenli ülkelerde büyük ilgiyle karşılandığı bildirdi.

Festivalleri özellikle bahar aylarında başlattıklarını dile getiren Işıtan, ”Enerji yaratmak istiyoruz. Önemli şehirlerde önemli ekipleri ağırlıyoruz. Seyircimiz çok yerleşik, ciddi bir festival seyircisi var bu 4 şehirde’‘ dedi.

”İLK FESTİVAL 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NDE BAŞLAYACAK”

Festival programının 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Adana’daki ”Sabancı Uluslararası Tiyatro Tiyatro Festivali” ile başlayacağını anlatan Işıtan, şunları kaydetti:

”Bu yıl 12’ncisini düzenleyeceğimiz Adana’daki festival 1 ay sürüyor. 14-24 Nisan tarihlerinde Konya’da 3’üncü yılına giren ”3. Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’, 25-30 Nisan tarihlerinde ise ‘6. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ yapılacak. Trabzon’da gerçekleştirilecek ’11. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’‘de 1 Mayısta başlayacak 15 Mayısta sona erecek.

Bir festival düzenlemek çok ciddi bir ön hazırlık gerektiriyor. Hazırlığımızı önceden yapalım ki en kaliteli ekiplerin programlarına girebilelim. Adana’da 12’nci festival daha başlamadı ama biz 13’üncü yılın davet mektuplarını bir ay önce gönderdik.”

Festivale katılacak ekiplerin bölge müdürlüğünün başkanlığındaki festival komitesi tarafından belirlendiğini bildiren Işıtan, komitenin gelen başvuru DVD’lerini izleyerek karar verdiğini, seçimin ardından ülkelere dönüş yaptıklarını söyledi.

”HER YIL 50-55 YABANCI GRUP AĞIRLIYORUZ”

Festivaller kapsamında Türkiye’de ağırladıkları ekiplerin nicelik ve nitelik bakımından üstün olduğunu ifade eden Işıtan, seyircilerin ve sanat eleştirmenlerinin de aynı görüşü paylaştıklarını belirtti.

Önemli ve tanınmış ekipleri festival programına eklemek için çalışmalara erken başladıklarını vurgulayan Işıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Devlet Tiyatroları 4 uluslararası festivalle her yıl Türkiye’de 50-55 yabancı grubu ağırlıyor. Bunun haricinde yine davetlimiz olarak gelen, sahnelerimizde ağırladığımız önemli ekipler var. Şunu da belirtmek isterim sadece ekipleri bulmakla iş bitmiyor. İyi bir organizasyon yapmak gerek.

Geçtiğimiz yıldan itibaren şöyle bir hedef koyduk kendimize, festivalleri sadece sahnelerde değil şehrin içine taşımak istiyoruz. Yani açık alanda alternatif mekanlarda seyircinin ilgisini çekecek çeşitli gösteriler ya da çağırdığımız ekiplerin gösterilerini sunmayı düşünüyoruz. Adana’da özellikle açılış ve kapanış gösterilerini tamamen açık havada büyük şovlar şeklinde yapıyoruz.”

”FESTİVALLERE ÇOCUK OYUNLARINI EKLEDİK’

Sükun Işıtan, geçtiğimiz yıldan itibaren festivallerde çocuk oyunlarını eklediklerini, Adana, Konya ve Trabzon’da yetişkin kadar çocuk seyirci ağırladıklarını ifade etti.

Bu yılki festivallerde daha fazla çocuk oyunu olacağını belirten Işıtan, ”Geleceğin festival seyircisine ulaşmak, onları yetiştirmek, çocuklar festivali beklesin istiyoruz” dedi.

Daha önceki yıllarda davet mektupları gönderip cevap beklediklerini dile getiren Işıtan, son iki yıldır pek çok tiyatro grubundan festivallere katılmak için başvuru aldıklarını bildirdi.

Festivallerin başarısında teknik ekiplerinin büyük payı olduğunu kaydeden Işıtan, ”Devlet Tiyatroları dünyada eşi benzeri olmayan bir teknik ekibe sahip, dünyanın her yerine yaptığımız seyahatlerde herkes teknik ekibimizi övüyor. Bu çok gurur verici’‘ şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme