Aydın Doğan Karikatür Ödülleri

Etkinlikler
Antalya’daki IC Green Palace Oteli’nde toplanan Önseçiciler Kurulu’nun 85 ülkeden 1114 sanatçı 3127 karikatüründen elediği 37 ülkeden 125 sanatçının 145 karikatürünü değerlendir...
EMOJİLE

Antalya’daki IC Green Palace Oteli’nde toplanan Önseçiciler Kurulu’nun 85 ülkeden 1114 sanatçı 3127 karikatüründen elediği 37 ülkeden 125 sanatçının 145 karikatürünü değerlendiren Seçiciler Kurulu, sonuçları açıkladı. Büyük jüri, İtalyan sanatçı Alessandro Gatto‘nun eserini birinci seçti. Yarışmada Türkiye’den Kürşat Zaman‘ın eseri ikinci olurken, üçüncülüğü de Lüksemburg’dan Pol Leurs, Romanya’dan Cetin Cerchez-Abdula ve Rusya’dan Yuriy Kosobukin paylaştı. İtalyan sanatçı Gatto, aynı zamanda, bir başka eseriyle de Başarı Ödülü kazandı.

Gatto, 8 bin dolar para ödülü ve heykelcikle, Kültür Bakanlığı Plaketi ve Hürriyet Gazetesi Altın Plaketi’ni alacak. Yarışmada ikinciliği kazanan Kürşat Zaman 5 bin dolar para ödülü, heykelcik ve Milliyet Gazetesi Altın Plaketi’ni alacak. Bu yıl üçüncülük ödülüne layık görülen Leurs, Cerchez-Abdula ve Kosobukin, 3 bin 500’er dolar para ödülü ile heykelcik ve Radikal Gazetesi Gümüş Plaketi’ni alacak.

Başarı ödülü alanlar

Jürinin 500’er dolar ‘Başarı Ödülü’ne değer gördüğü 10 eserin sanatçıları ve ülkeleri şöyle:
Mohammad Amin Aghaei (İran), Angel Boligan Corbo (Küba), Horacio Cardo (Arjantin), Arif Sutristanto (Endonezya), Ilya Katz (İsrail), Nikolay Ephremov (Rusya), L’ubomir Kotrha (Slovakya), Ross Thomson (İngiltere), Alessandro Gatto (İtalya) ve Didie SW (Endonezya). 

Seçiciler Kurulu’nun seçtiği eserler, IC Hotels Airport’ta yarın saat 18.30’da yapılacak tören ve kokteylin ardından sergilenmeye başlanacak. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan ve ödül alan karikatürler, IC Hotels Airport’ta 10 Haziran’a kadar sergilenecek ve ücretsiz gezilebilecek. Yarışmada derece alan sanatçıların ödülleri Ekim ayında İstanbul’da yapılacak törenle verilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme