Atatürk Orman Çiftliği’nde, 18 Mart konferansı

Etkinlikler
AOÇ Müze ve Sergi Salonu’ndaki "Çanakkale Savaşı ve Atatürk" konulu konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren AOÇ Müdürü Ömer Bülent Arslan, Çanakkale Savaşı’nın, dünyada çağ...
EMOJİLE

AOÇ Müze ve Sergi Salonu’ndaki "Çanakkale Savaşı ve Atatürk" konulu konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren AOÇ Müdürü Ömer Bülent Arslan, Çanakkale Savaşı’nın, dünyada çağdaş anlamda emperyalizme karşı verilen ilk mücadele olduğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadronun da Çanakkale Savaşı’nda yetiştiğini ifade eden Arslan, "Bu savaş kaybedilseydi, Türkiye Cumhuriyeti’ni de kuramayabilirdik" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, Çanakkale Savaşı’na katılan Avustralya ve Yeni Zelandalıların her yıl gençlerini Gelibolu’ya getirdiklerini hatırlatarak, "Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecekte sorumluluğunu üstlenecek çocuklarımıza ve gençlerimize Çanakkale bilincini kazandırmayı temel hedef olarak almalıyız" diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyfi Yıldırım da, Çanakkale kara, deniz ve hava savaşları ile tarafların kullandığı silah ve teçhizat hakkında teknik bilgi verdi.

Çanakkale Savaşı’nı, "Devler ülkesinde bir devler savaşı" olarak tanımlayan Yıldırım, sinevizyon eşliğinde, savaşın gerçekleştiği bölgenin coğrafi özelliklerini anlattı.

Çanakkale Savaşı’nın "Almanların desteğiyle kazanıldığını" iddia edenler bulunduğuna işaret eden Yıldırım, tam tersine, komuta kademesindeki Almanların bazı hatalarının Türk ordusundaki şehit sayısının artmasına sebep olduğunu kaydetti.

Yıldırım, Atatürk’ün bu savaşta gösterdiği üstün başarıları dolayısıyla daha sonra ödüllendirildiğine de değinerek, "İngiliz komutan General Hamilton da Atatürk’ün bu başarılarını överek kendisinden ‘dahi’ olarak bahsetmiştir" diye konuştu.

Konferansın ardından, Hanri Benazus’un koleksiyonundan, 200’e yakın fotoğrafın yer aldığı sergi açıldı. Çoğu daha önce yayınlanmamış fotoğraflardan oluşan sergi, 18 Nisan tarihine kadar açık kalacak. [aa]