“Atan Olursa Ben de Atarım”

Etkinlikler
”İçinizdeki Öküze Oha Deyin” adlı kitabın yazarı gazeteci-yazar Bülent Akyürek, konferans vermek için geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) kürsiye bir koli yumurta ile çıkara...
EMOJİLE

”İçinizdeki Öküze Oha Deyin” adlı kitabın yazarı gazeteci-yazar Bülent Akyürek, konferans vermek için geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) kürsiye bir koli yumurta ile çıkarak, ”Yumurtalı saldırılara karşılık verebilmek için yumurtayla geldim” dedi.

Akyürek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kitap Kulubü’nün davetlisi olarak geldiği Samsun’da üniversite öğrencileri ile buluştu.

OMÜ Kurupelit yerleşkesindeki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, ”İçinizdeki Öküze Oha Deyin” kitabından yola çıkarak konferans veren Akyürek, kişisel gelişim kitaplarını eleştirdi.

Kürsüye elinde bir koli yumurtayla çıkan Akyürek, son günlerde tartışma konusu olan üniversite öğrencilerinin tepkisine atıfta bulunarak, ”öğrencilerden gelebilecek yumurtalı saldırılara karşılık verebilmek için yumurtayla geldim” dedi.

Öğrencilerin alkışları arasında konferansına başlayan Akyürek, konuşmasında Türkiye’de marketlerde satılan kişisel gelişim kitaplarının hepsinin bir birine benzediğini savundu.

”Yeni kuşaklar bu saçma kitaplar tarafından zehirleniyor. Herkes başarı ve ün peşinde, herkes kendi kişiliğine, benliğine sarılıyor. Bu kitaplar nedeniyle kibirli insan tipleri ortaya çıktı” diyen Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Sen bu değilsin, içinde bir dev var. Bu devi uyandır diyorlar, kampa alıyorlar ve oradan yırtıcı bir hayvan olarak çıkıyorsun. Kibirli bir insan oluyorsun. Baston yutmuş gibi dimdik yürüyen insanlar çıktı ortaya. Kişisel gelişim bir gaz verme sanatı, sürekli pompalama ile kendi halindeki insanı mutsuz etme sanatıdır. Mutsuzluk, ‘ben mutlu muyum ?’ sorusundan sonra gelen şeydir. Seni ayak üstü mutsuz ediyorlar. ‘Bir şeyi çok isteyince olur’ diyorlar. ‘Yoğunlaşın isteğinize’ diyorlar. Benim tek derdim bize atılan numaraları, kazıkları deşifre etmek. Başka bir derdim yok. İnsanları kandırıyorlar. Ben sadece ahir zaman döneminde, modern zamanlarda bize atılan kazıkların altını çiziyorum.”

Dünyada büyük araştırmaların küçük şeylerle yapılabileceğini ve bu küçük şeylerden yola çıkarak büyük şeyler yapılabileceğini ifade eden Akyürek, ilk söylenecek sözün bir cümle ile söylenebileceğini ifade etti.

Konuşmasında, ”modern insanın pişman olmayan bir hayvana döndüğünü” öne süren Akyürek, ”Sizi huzurlu kılmıyorlar. Sürekli reklamlarla huzursuz ediyorlar. Siz huzurlu olduğunuzu söylediğiniz anda huzursuz oluyorsunuz. Kendisiyle barışık olmayan insanı hemen psikologa götürüyorlar. Barışık hale getiriyorlar, sonra da istediklerini bu insanlara satıyorlar. Dün de var olan her şeyin üstünü örtüyorlar. Kişisel gelişim kitapları böyle. İnsan artık kendisinden başkasını tanımaz hale geliyor. Biz nesnelere yaklaşırken bize sunulan ilim ve fikirde hikmet bulmamız gerekir. Her şeyin bir zamanı vardır her şey yaşanacak, önemli olan bu dünyayı tadında bitirebilmektir” dedi.

Konferansın artından dinleyenlerin sorularına da yanıtlayan Akyürek, getirdiği bir koli yumurtayı da bir öğrenciye hediye etti.

A.A.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme