Aspendos Festivali Başladı

Etkinlikler
Dünyanın en iyi 5’nci festivali olan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği G. Verdi’nin ‘Aida’ operasıyla başladı. ...
EMOJİLE

Dünyanın en iyi 5’nci festivali olan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği G. Verdi’nin ‘Aida’ operasıyla başladı.

Antalya’nın Serik ilçesindeki 1800 yıllık Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen açılış töreninde, çoğunluğu yabancı turistlerden oluşan izleyiciler, uzayan protokol konuşmasını alkışlarla protesto etti. Aspendos’un yıkılma tehlikesine karşı koyulan üst kısımlara seyirci alma yasağı da delindi.

TURİZMCİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği festival, saat 21.30’da başladı. İlk olarak sahneye çıkan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, dünyanın sayılı festivalleri arasında gösterilen Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne özellikle turizmcilerden destek beklediklerini söyledi. Festivalin, kültür hizmetinin yanı sıra turizm hizmetini de yerine getirdiğini kaydeden Gökmen, "Medeniyetin doğusu batısı yoktur. Dünyada sayılı festivaller arasına giren böyle bir festivali düzenleyerek bunu ortaya koyuyoruz. Festivale özellikle turizmcilerden büyük destek bekliyoruz" dedi.

ALKIŞLI PROTESTO

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen’in konuşmasının ardından, rahatsızlığı nedeniyle açılışa katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın mesajı okundu. Ardından konuşmacı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül sahneye çıktı. Bu sırada yaklaşık 20 dakika süren konuşmalardan sıkılan çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğu izleyiciler, alkışlı protestoya başladı. Protestoya aldırmayan Gül, alkışlar arasında ısrarla konuşmasını sürdürdü.

SEYİRCİ YASAĞI DELİNDİ

Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sahneye çıkmasının ardından alkışlı protesto sona ererken, izleyiciler bu kez Aıda’ operasını muhteşem bir şekilde sahneye koyan Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarını alkışlamaya başladı. Bu arada Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yıkılma tehlikesine karşı alınan üst kısımlara seyirci alma yasağı da delindi. İzleyicilerin büyük bölümü Aspendos Tiyatrosu’nun yasak olan üst kısımlarından Aida’yı izledi.

AIDA YARIN İKİNCİ KEZ SAHNELENECEK

16. Aspendos Opera ve Bale Festivali, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yarın ikinci kez sahneye koyacağı Aida operasıyla devam edecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi 19 Haziran’da G. Bizet’in "Carmen" operasıyla, yurtdışından katılan tek topluluk olan Prag Devlet Opera ve Balesi, 23 Haziran’da G. Puccini’nin "Tosca" operasıyla, Antalya ve Mersin Devlet Opera ve Balesi, 26 Haziran "Carmına Burana" balesiyle, İzmir Devlet Opera ve Balesi, 30 Haziran’da "Romeo ve Julıette" operasıyla sahneye çıkacak. Festivalin kapanışı 3 Temmuz’da Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın "Disney’in Sihirli Müziği" konseriyle olacak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme