“Aşkın Sultanları” Anılıyor…

Etkinlikler
Osmanlı‘nın son dönemlerinden yakın tarihimize kadar geçen süreçte, Hz. Mevlânâ‘nın yolunda hizmet eden Mevlevi dedeleri, ilk defa toplu olarak anılacak. Şefik Can Uluslararası...
EMOJİLE

Osmanlı‘nın son dönemlerinden yakın tarihimize kadar geçen süreçte, Hz. Mevlânâ‘nın yolunda hizmet eden Mevlevi dedeleri, ilk defa toplu olarak anılacak.

Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Derneği ve Konya Selçuk Üniversitesi Mevlânâ Araştırma ve Uygulama Merkezi‘nin ortaklaşa düzenleyecekleri "Aşkın Sultanları-Son Dönem İstanbul Mevlevileri" adlı sempozyum 14-15 Mayıs‘ta İstanbul‘da gerçekleştirilecek.

Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı H. Nur Artıran, sempozyum için, "Şefik Can dedemizin beşinci vuslat yıldönümü vesilesiyle hazırlanan sempozyumda Mevlevî kültürüyle hemhâl olmuş, gelecek nesillere farklı ufuklar açan son dönem İstanbul Mevlevîlerinin günümüz insanına tanıtılmasını ve yâd edilmesini amaçlıyoruz." diyor.

Sempozyumda Ahmed Celâleddin Baykara, Abdülbâki Dede, Tahirü’l Mevlevi, Ahmed Avni Konuk, Yaman Dede, Şefik Can gibi Mevlevi büyüklerinin yanı sıra İstanbul‘da Mevlevîlik ile İstanbul Mevlevîhânelerinde yetişen edibler, şâirler, musikişinaslar ve sanatkâr konuşulacak.

Esin Çelebi Bayru, Mustafa Tahralı, Baha Tanman, Mahmud Erol Kılıç, Cihan Okuyucu, Emine Yeniterzi, Baki Baykara, Adnan Karaismailoğlu, M.Uğur Derman, Mustafa Çiçekler, Yusuf Öz, Osman Nuri Küçük, Safi Arpaguş, Selâhaddin Hidâyetoğlu, Nuri Özcan, Emin Işık, Yakup Şafak, Sezai Küçük, Ahmet Cahit Haksever, Mustafa Erdoğan, Semih Ceyhan, Timuçin Çevikoğlu, Ekrem Işın, Cemalnur Sargut ve H.Nur Artıran gibi akademisyenler ve yazarlar sempozyumda bildiri sunacaklar.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme