Aşk-ı Hürrem Polonya’da

Etkinlikler
Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü valide sultanlarından ”Hürrem Sultan”ın saraya getirilişi ve o dönemin saray yaşantısını anlatan ”Aşk-ı Hürrem” adlı dans tiyatrosu, Po...
EMOJİLE

Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü valide sultanlarından ”Hürrem Sultan”ın saraya getirilişi ve o dönemin saray yaşantısını anlatan ”Aşk-ı Hürrem” adlı dans tiyatrosu, Polonyalı sanatseverlerin beğenisini kazandı.

Hayal Sahnesi Sanat Kursu bünyesinde oluşturulan dans tiyatrosu topluluğunca çalışmalarına başlanan ”Aşk-ı Hürrem” adlı gösteri, Polonya‘nın Legnica şehrinde düzenlenen ”City Festivali”nde sahne aldı.

Ünlü besteci Can Atilla‘nın ”1453 – Cariyeler ve Sultanlar – Aşk-ı Hürrem” adlı müzik eserlerinden yola çıkılarak öyküsü yazılan gösterinin eser metnini Kemal Başar yazdı ve yönetti. Koreografisini Volkan Ersoy’un hazırladığı eser, iki temsille festival kapsamında seyirci karşısına çıktı.

Festivalde sahnede yer alan Can Atilla‘ya vurmalı çalgılar sanatçısı Yalçın Baygın eşlik etti.
Devlet Tiyatroları ışık tasarımcılarından Enver Başar’ın ışık düzenini gerçekleştirdiği yapıtta, ”Hürrem Sultan”ı Seda Özyalçın, cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ı Volkan Ersoy canlandırdı.

”İbrahim” rolünü ise Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Anasanat dalı Başkanı Özgür Adam İnanç üstlenirken, ”Gülbahar Sultan”ı canlandıran Özüm Ayıtkan da başarılı performansıyla dikkatleri üzerinde topladı. Teatr Modjezka grubunun 20 oyuncusu da eserde cariyeler ve yeniçeriler olarak yer aldı.

Tarihi bir sahnede gerçekleştirilen festivalde Fransa, Macaristan, Çek Cumhuriyeti,Litvanya, İspanya ve Estonya‘dan tiyatro grupları da eserlerini seyirciyle buluşturdu.

Festival kapsamındaki her iki temsilinde de büyük bir seyirci kitlesi tarafından izlenen yapıt, sanatseverlerden tam not aldı. Eseri izleyen sanat eleştirmenlerinin olumlu yorumlarını da alan topluluk, 2009 ve 2010 yıllarında düzenlenecek etkinliklerde sahne almak üzere Romanya’daki Babel ve Rusya’daki Kurgan festivallerine de davet edildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme