Arif Mardin Belgeseli Grammy’de

Etkinlikler
Dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Mardin’in hayatını ve son solo albüm çalışmasını anlatan belgesel film Şehrin En İyi Kulakları: Arif Mardin’in Hikâyesi/The Greatest Ears In Town: ...
EMOJİLE

Dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Mardin’in hayatını ve son solo albüm çalışmasını anlatan belgesel film Şehrin En İyi Kulakları: Arif Mardin’in Hikâyesi/The Greatest Ears In Town: The Arif Mardin Story, ‘en iyi müzik filmi’ dalında şubatta yapılacak 53. Grammy Ödülleri’nde aday oldu. 2005’te kansere yakalandığı sırada üzerinde çalıştığı solo albümden yola çıkarak hazırlanan belgeselle Mardin’in müzik dünyasındaki önemi ilk kez beyazperdeye yansıtılmış oldu.

Arif Mardin’in ölümünün ardından oğlu Joe (Yusuf) Mardin’in yapımcılığında dört yılda hazırlanan belgesel, Los Angeles’te düzenlenecek Grammy Ödülleri’nde yarışacak. 20. yüzyılın en önemli müzik yapımcısı ve aranjörlerinden biri kabul edilen Arif Mardin, 2006 yılında, New York’ta pankreas kanserinden hayata veda etmisti. Profesyonel müzik hayatına ABD’de, Atlantik Plak’ta Ahmet Ertegün ile baslayan Mardin, yapımcı ve aranjör olarak Aretha Franklin, Bette Midler, Whitney Houston, Barbra Streisand, The Bee Gees, David Bowie, Willie Nelson, Diana Ross, Queen, Ringo Starr, Chaka Khan, Phil Collins and Norah Jones gibi isimlerle çalışmalara imza attı. Ölmeden önce, kendi yazdığı şarkılardan oluşan Bütün Arkadaşlarım Burada/All My Friends Are Here albümünün hazırlık aşamasından görüntülerin yer aldığı belgeselde, şarkıların oluşum hikâyesi konu ediliyor, Mardin’in Amerikan müzik endüstrisindeki önemi anlatılıyor ve sanatçı dostlarının düşüncelerine yer veriliyor.

‘BABAMA SÖZ VERMİŞTİM’

Birlikte çalıştığı müzisyenler tarafından müzik dahisi olarak tanımlanan Mardin’in belgeselinde, hastande geçirdiği son günlerinde, şarkı sözlerini tamamlamaya çalıştığı sahneler dikkat çekiyor. Joe Mardin, "Babama albümünü tamamlayacağıma söz vermiştim. Sözümü yerine getirdiğim için gururluyum. Son albümü benim için ayrı bir değer taşıyor. Her parça, babamın hayatının şarkı sözü olarak sunumu. Ben ve babamın müzisyen arkadaşları, albümden Arif Mardin’in hayatına dair bir film ortaya çıkarttık" dedi. Albümde Bette Midler’dan Norah Jones’a, Phil Collins’ten Chaka Khan’a ünlü şarkıcılar, Arif Mardin parçalarını tekrar yorumluyor.

AYÇA ÇALIŞKAN/ Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme