Anadolu Ateşi Paris’teydi

Etkinlikler
Aralarında bazen soğuk rüzgârlar esen iki ülkenin, tüm buzlarını eritecek  ‘Fransa’da Türkiye Mevsimi’nin (Saison de la Turquie en France) açılışı önceki akşam Eyfel Kules...
EMOJİLE

Aralarında bazen soğuk rüzgârlar esen iki ülkenin, tüm buzlarını eritecek  ‘Fransa’da Türkiye Mevsimi’nin (Saison de la Turquie en France) açılışı önceki akşam Eyfel Kulesi’nin gölgesinde yapıldı. 30 Haziran’daki resmi açılışın ardından dokuz ay sürecek etkinlik ateşi Trocadero Meydanı‘nda Mercan Dede ve Anadolu Ateşi konseriyle yakıldı. Yaklaşık 12 bin kişinin katıldığı gecede serin bir Paris akşamına dolunay da eşlik etti. Trocadero Meydanı’nı dolduran kalabalık önce Mercan Dede‘nin konseriyle ‘coştu’. Ardından Anadolu Ateşi‘nin gösterisiyle Türk Mevsimi açılışı sona erdi.

Türkiye ve Fransa’nın Dışişleri ve Kültür bakanlıklarının himayesinde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France‘ın ortaklaşa yürüttükleri Türk Mevsimi 31 Mart’a kadar sürecek. Yaklaşık dört yüz etkinlik yapılacak. Parislilerin hayretini uyandırmaya namzet bu koşturmaca, iki ülke açısından da oldukça önemli. Baudelaire’in ‘Eski Paris yok artık.’ sözünü haklı çıkaracak Türk Mevsimi kapsamında Türk sanatı, edebiyatı, müziği ve sineması Paris’in dört bir yanını kuşatıp, onu biraz da değiştirecek. Fransız halkı Türkiye’yi biraz daha yakından tanıma imkânı bulacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme