Altın Yollar Piri Reis’in İzinde

Etkinlikler
Günümüzün seyyahları olan sanatçılar aracılığıyla İstanbul‘u ve İstanbul kültürünü tanıtan ‘Altın Yollar’ projesinin ikinci etabı ‘Piri Reis‘in İzinde’ tamamlandı. ...
EMOJİLE

Günümüzün seyyahları olan sanatçılar aracılığıyla İstanbul‘u ve İstanbul kültürünü tanıtan ‘Altın Yollar’ projesinin ikinci etabı ‘Piri Reis‘in İzinde’ tamamlandı.

Büyük Türk haritacısı Piri Reis‘in dolaştığı yollarda, Akdeniz’in sekiz kentinde etkinlikler düzenlendi. Yolculuk, Semih Poroy‘un çizgileri, Özcan Yurdalan‘ın fotoğrafları ile Ersin Kalkan‘ın metinlerinden oluşan bir kitap ve bir belgesele dönüşüyor.

Piri Reis’in haritalarını çizdiği Akdeniz limanlarına ilişkin sanatçıların izlenimlerini ve Cevat Ülkekul‘un Piri Reis‘e ilişkin metinlerini içerecek bu kitap ve belgesel, geçmişle günümüz arasında bağlar kurmayı amaçlıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti  Ajansı (AKB) desteğiyle Pi Production’ın gerçekleştirdiği projenin üçüncü etabı, eylül ve ekim aylarında "Evliya Çelebi’nin İzinde”, Orta Avrupa ve Balkanlar’da gerçekleştirilecek.

Kasım ve aralık aylarında İstanbul‘da gerçekleşecek olan son etap çerçevesinde ise ‘İstanbul Dünya Müzikleri Festivali’ düzenlenecek; ‘Altın Yollar‘ yolculuklarını yansıtan belgesellerin gösterimleri ve kitapların tanıtımı yapılacak. ‘Sanat Limanı‘nda da projeye ilişkin bir sergi açılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme