Akşehir’de Bir Nasreddin Hoca Var!

Etkinlikler
51. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri, Konya‘nın Akşehir ilçesinde yapılan etkinliklerle başladı. Akşehir Belediyesi ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği tarafından organize edilen etkinlik...
EMOJİLE

51. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri, Konya‘nın Akşehir ilçesinde yapılan etkinliklerle başladı.

Akşehir Belediyesi ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği tarafından organize edilen etkinlikler, Cumhuriyet Meydanı‘nda Kaymakam Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu ve Dernek Başkanı Ahmet Güvendik‘in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Geleneksel tellal kıyafeti giyen bir grup, Akşehir‘in cadde ve sokaklarını dolaşıp maniler okuyarak halkı Nasreddin Hoca Şenlikleri‘ne davet etti.

Şenliklere bu aşamada katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile beraberindekiler, Nasreddin Hoca‘nın türbesine giderek Hoca‘yı temsili olarak canlandıran tiyatro sanatçısı Emin Olcay‘ı şenliklere davet etti.

Temsili Nasreddin Hoca Emin Olcay da türbesinden çıkarak TBMM Başkanı Şahin ile türbenin önündeki, üzerinde ”dünyanın ortası” yazan taşın üzerine çıktı.

Temsili Nasreddin Hoca, burada yaptığı konuşmada, şu anda dünyanın tam merkezinde olduğunu söyledi.

Olcay, eşeğine ters binerek, TBMM Başkanı Şahin ve beraberindekilerle birlikte Akşehir Gölü‘ne akan yaklaşık 300 metre ilerideki Akşehir Deresi‘ne geldi.

Temsili Nasreddin Hoca Olcay, ”Bizi unutmamışlar. Sevgili can dostlarımız buraya toplanmışlar. Dünyanın dört bir yanından insanlara bizi tanıtmışlar” dedi.

Olcay, konuşmasının ardından ”Evrensel Barış” için, ”Kendimi göle mayalıyorum” diyerek, Akşehir Deresi‘ne atladı.

Vatandaşlar, Olcay‘a alkışlarla büyük destek verdi.

Bu sürprizin ardından TBMM Başkanı Şahin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve AK Parti Konya Milletvekilleri Akşehir Deresi‘ne maya çaldı.

ŞAHİN: BU KAN DURMAYACAK MI?

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Akşehir Kültür Merkezi‘nde düzenlenen resmi açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Mehmet Ali Şahin, şunları söyledi:

Yunus Emre‘nin, ‘Ben gelmedim, kavga için. Benim işim, sevi için. Dostun evi gönüllerdir. Gönüller yapmaya geldim’ çağrısına ihtiyacı yok mu insanlığın? Mevlana‘nın, ‘Gel, gel, kim olursan ol yine gel’ çağrısına bugün insanlığın ihtiyacı yok mudur? Hoca Ahmet Yesevi‘nin, ‘Güçlü iken kavgadan vazgeç. Muhtaçken başkasına ver’ çağrısına hepimizin, tüm insanlığın ihtiyacı yok mudur? Hacı Bektaş Veli‘nin ‘Eline, beline, diline sahip ol’ mesajına hepimizin, tüm insanlığın ihtiyacı yok mu?

Nasreddin Hocamızı anarken, onu hayırla yad ederken gerçekten dostluk ve barış mesajlarını tüm ülkemize, tüm dünyaya ulaştırma gibi bir görevimiz olduğunu düşünüyorum.

Nasreddin Hocamız göle maya çalarken, kendisini maya yerine koydu ve dünya barışı için kendini göle attı. ‘Ben dünya barışı için kendimi feda etmeye hazırım’ mesajı verdi. Bu mesajı almayacak mıyız? Bu kan, bu gözyaşı, bu vahşet durmayacak mı?”

Şahin ve beraberindekiler, resmi törenin ardından Şenlik Korteji Yürüyüşüne katılarak, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘ni ziyaret etti ve şenlikler kapsamında hazırlanan karma serginin açılışına katıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme