Aksanat’tan ‘Ben Patronum’

Etkinlikler
Akbank Yeni Kuşak Tiyatro, yeni oyunları Ben Patronum ile sahnede. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, çağdaş tiyatronun önemli isimlerinden Mehmet Ergen‘in yönettiği Ben Patronum, Oy...
EMOJİLE

Akbank Yeni Kuşak Tiyatro, yeni oyunları Ben Patronum ile sahnede. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, çağdaş tiyatronun önemli isimlerinden Mehmet Ergen‘in yönettiği Ben Patronum, Oyun Yaz projesi kapsamında, genç yazar Barış Toraz‘ın ilk senaryosu. 

Dramaturgluğunu Ceren Ercan‘ın yaptığı oyun, ‘sıkı bir gençlik eleştirisi’. Mehmet Ergen oyunda eleştirilen kitleyi şöyle tarif ediyor: "Kendi ikilemleri içinde yaşayan insanlar. ‘Bir ülkede bir dil olur’ diyerek kavga edip ‘Bulgaristan’da Türkçe konuşturmuyorlarmış oraya saldıralım’ diyenler mesela. Askerlik, okul, politika ya da homoseksüellik gibi her hangi bir konuda fikirlerini savunamayacak derece kaypak olanlar. Pek de yabancı olmadığımız, içimizden insanlar yani."

Daha önce Avrupa ve ABD çağdaş tiyatrosunun önemli yazarlarının oyunlarını sahneleyen Yeni Kuşak Tiyatro, ilk kez yerli bir oyuna kapısını açtı. Mehmet Ergen de yerli oyun sorunu üzerine hayli kafa yoruyor.

GENÇLERE OLANAK

Yeni yerli oyun azlığı ya da yerli oyun yazarlarına imkân tanınmaması neticesinde, sahneler ağırlıkla klasikler ve yabancı oyunlarla dolu. Ergen ve ekibi, Oyun Yaz projesi ile genç yazar adaylarına olanak tanıyarak, bu durumu değiştirmeye çabalıyor. "Seyircinin kendi insanını, kendi hikâyesini sahnede daha çok görmesi lazım" diyen Ergen, bu şekilde seyirci sayısının artacağı görüşünde. Türkiye’de çeviri sorunu da olduğunu belirten Ergen, "Sahnedeki dil tanıdık gelmiyorsa, ortada bir hata var. Ben Patronum hem yerli, hem de kadrosu çok genç. Kullanılan dil sokaktakinden farksız. Sahnede ağdalı konuşma ısrarı, illa şiirsellik, metafor olmalı yanılgısı tiyatroya zarar verdi" diyor.

Ben Patronum, 27 Şubat’ta, saat 17.00 ve 20.00’de Akbank Sanat‘ta görülebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme