Ağacın Parmak İzleri Bayrampaşa’da

Etkinlikler
3 Mayıs tarihinde başlayan, hat sanatçısı Serda Uzun’un "Ağaç Damar Oyma Hat Sanatı" sergisi, 14 Mayıs’a kadar, Bayrampaşa Belediyesi sergi salonunda, tüm İstanbulların ziyaretin...
EMOJİLE

3 Mayıs tarihinde başlayan, hat sanatçısı Serda Uzun’un "Ağaç Damar Oyma Hat Sanatı" sergisi, 14 Mayıs’a kadar, Bayrampaşa Belediyesi sergi salonunda, tüm İstanbulların ziyaretine açık olacak.

Sanatını, “Ağaçların sert damarlarını bırakıp, yumuşak kısımlarını çıkartarak yapılan bir sanat” olarak nitelendiren Serda Uzun; ağaç damar oyma sanatının ağaç oymacılığından teknik açıdan çok farklı olduğunu ve şu anda Türkiye’de bunu icra eden tek kişinin kendisi olduğunu söylüyor.

10 yıldan bu yana 100’ün üzerinde levhaya imza atan Serda Uzun, “Güzel bir istif görünce heyecanlanıyorum, bu benim tutkum. Büyük hattatlarımızın güzel istiflerinden feyz alarak yaptım bütün işlerimi… Emin Barın, Hattat Urfalı Behçet gibi.” diye konuştu.

“ÖNCELİKLE AŞK, EMEK VE SABIR”

Levhalarda daha yumuşak oldukları için ladin, köknar ve çam ağacı kullandığını söyleyen Serda Uzun, “Damarları gösterebilme özelliği olan bir ağaç arıyorum öncelikle. Kereste satan 10 dükkânı bile gezmem gerekebiliyor bazen. Bu sanatı ‘ağaçların sert damarlarını bırakıp, yumuşak kısımlarını çıkartarak yapılan bir sanat’ olarak da nitelendirebiliriz.” dedi.

Şu ana kadar Süleymaniye Kütüphanesi’nde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde ve memleketi olan Rize Güneysu’da sergiler açan Serda Uzun, “Bir eserimin bitme süresi bazen bir ayı da buluyor. 3 eserim Süleymaniye Kütüphanesi’nde daimi eser olarak sergileniyor. Görsellik adına yapılan her şey güzeldir. Hele ki bunlar içerisinde Allah lafzından güzel bir şey olamaz. Herkes mutlaka bir sanat dalıyla uğraşmalı. Ve bence yapılan eserler insan ömrünü aşacak eserler olmalı. Sergime ve kültür sanat faaliyetlerine karşı gösterdiği duyarlı tavır sebebi ile Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’ye de teşekkürü bir borç biliyorum’’ diye konuştu. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme