700 bin TL’lik ‘Kasımpatılar’

Etkinlikler
Can Önen’in sahip olduğu Asar-ı Atika Müzayede’nin düzenlediği müzayedeye çok sayıda koleksiyoner katılırken bazı eserleri satın almak için telefon aracılığıyla yarışanlar da oldu. Araları...
EMOJİLE

Can Önen’in sahip olduğu Asar-ı Atika Müzayede’nin düzenlediği müzayedeye çok sayıda koleksiyoner katılırken bazı eserleri satın almak için telefon aracılığıyla yarışanlar da oldu. Aralarında Osmanlı dönemine ait bibloların, süs eşyalarının, giyim ve ev aksesuvarlarının, tabloların, saatlerin, hat sanatı örneklerinin, gümüş ve porselen eşyaların bulunduğu müzayedede 402 parça eser satışa sunuldu.

Müzayedenin gözde eserleri arasında yer alan, Sultan II. Mahmud’un hat levhası 450 bin TL’den açık artırmaya sunuldu. Salonda bulunanlar hat levhayla ilgili herhangi bir artırmada bulunmayınca hat levha 450 bin TL’ye müzayedeye telefonla katılan bir koleksiyonere satıldı. Sadrazam Mustafa Reşit Paşa eski koleksiyonunda yer alan ve Fransa Kraliyet Sarayı piyanocusu Alexandre Debain tarafından Sultan Abdülmecid Han için özel yapılmış olan “Harmonium Piano” müzayedeye yine telefonla katılan bir meraklısı tarafından satışa sunulduğu 125 bin TL’den satın alındı.

REKOR SATIŞ

Müzayedenin rekor satışı ise Türk resminde “Asker Ressamlar” olarak bilinen kuşağın son dönem temsilcilerinden Sami Yetik’in, 1930 tarihli ahşap üzeri yağlı boya tekniğiyle yapılmış “Kasımpatılı Natürmort” olarak bilinen tablosuyla yapıldı. 95x 66 santimetre ebatlarındaki tablo 450 bin TL’den satışa sunulduktan sonra telefonla katılan bir koleksiyonerle aralarında geçen kıyasıya yarışın ardından Bilfen Okulları sahibi Osman Öztürk’ün oldu. Öztürk, tablo için 700 bin TL rekor teklif verdi.

DEDESİNİN FERMANINI 9 BİN TL’YE SATIN ALDI

Osmanlı şaheserlerinin koleksiyonerlerin ilgisine sunulduğu müzayede salonunda Osmanlı Hanedanı üyeleri de vardı. Müzayedeye annesi Hanzade Özbaş’la birlikte katılan Sultan Vahdeddin’in beşinci kuşaktan torunu Neslişah Evliyazade, Sultan II. Mahmud’un Mekke-i Mükerreme’ye görevli atamasıyla ilgili 7 satır divani hatla yazılmış orijinal Ferman-ı Şerifi satın aldı. Evliyazade, 4 bin 750 TL’den satışa sunulan ferman için açık artırma sonunda 9 bin TL verdi.

Fermanı satın almasının ardından mutluluğunu annesi ve yakınlarıyla paylaşan Evliyazade, “Kendi aileme ait olan şeyleri topluyorum. Sultan II. Mahmud da Sultan Vahdeddin’in dedesi. Elimde olsa piyanoyu da almak isterdim. O da Sultan Vahdeddin’in babası Sultan Abdülmecid’e ait. Ama çok pahalıydı o yüzden fermanı aldım” dedi. Sultan Vahdeddin’in yurt dışına çıkarken yanına hiçbir şey almadığını hatırlatan Evliyazade, “Bizde sadece şahsi eşyaları var. Dolayısıyla böyle bir şey olunca ben de ‘fırsat bu fırsat’ diye satın aldım. Çok mutluyum” diye konuştu.
.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme