'5. Kısa'dan Hisse Film Günleri' başladı

‘5. Kısa’dan Hisse Film Günleri’ başladı

Etkinlikler
Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği “5. Kısadan Hisse Film Günleri” başladı.Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek ...
EMOJİLE

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği “5. Kısadan Hisse Film Günleri” başladı.Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek yarışmada bu yıl tema sınırlaması olmayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan “5. Kısa’dan Hisse Kısa Film Günleri” Beyoğlu Akademi’de gerçekleşen tanıtım toplantısının ardından başladı.İlk olarak Genç Öncüler Kısa Film Yarışması olarak düzenlenen etkinlikte bugüne kadar Evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven, Birlikte Yaşama Kültürü temalarında toplam 645 film katıldı.Başvurular arasında 30 film ödüle layık görüldü.Birbirinden değerli isimlerle sinema üzerine söyleşiler düzenlendi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışmada tema sınırlaması bulunmuyor.Genel kategori ve lise kategorisindeki yarışmaya başvurular www.kisadanhisse.org adresinden yapılacak.Yarışmaya son katılım tarihi ise 15 Şubat 2020 olarak açıklandı.Eserlerin değerlendirilmesinin ardından Mart 2020’de kısa film günleri başlayacak.Film gösterimlerinin ardından ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

JÜRİDE KİMLER VAR?

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği kısa film günlerinde birbirinden değerli isimler yer alacak.Genel ve Lise kategorilerinde yapılacak yarışmanın Genel Koordinatörlüğünü Aşkın Özcan üstleniyor.Yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid Başak ve Mahmut İslam Bilir olacak.

Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor.

 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

 

Sinema yazarı İhsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, danışma kurulunda bulunuyor. Her biri alanında yetkin isimlerden oluşan ön jüri, katılımcıların eserlerini değerlendirmeye tabi tutarak finale kalan filmleri belirleyecek.Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse’nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Şahin, ön jüri üyeleri arasında.

“Kısa Türleri Yazmak ve Çekmek Daha Zor”

Ana jüride yer alan öykü yazarı Cemal Şakar, öykü ve roman arasındaki farkın kısa ve uzun metraj filmlere benzediğine dikkat çekerek, kısa türleri yazmanın ve çekmenin daha zor olduğunu söyledi.

Şakar, festivalin uzun ömürlü olmasını temenni ederek, “Sanatın toplum ve birey üzerindeki değiştirici ve dönüştürücü gücünün bilinmesi ve buna inanılması, sinema sektörüne olan yatırımı artıracaktır. Sinemacıların yapımcı sıkıntısı çektiğini biliyorum, bu kolay kolay aşılacak bir sıkıntı da değil.” ifadelerini kullandı.

Genç Yönetmenlerden Seyid Çolak ise bu tip organizasyonların en önemli yanının sürekli olması gerektiğini olduğunu ifade ederken, her sene istikrarlı ve üzerine katarak devam ettirilmesinin önemini vurguladı.

Jüri’nin bir diğer ismi Belkıs Bayrak ise özellikle Cemal Şakar’ın düşüncelerini yineleyerek, kendilerinin koymuş olduğu 20-30 sene gibi vizyonu daha da ileriyi taşıdığını ifade ederek, çalışmaların hayırlı olmasını diledi.

Danışma Kurulunda yer alan Cevat Özkaya ise başka bir şeyden bahsetmek istediğini ifade ederek, genelde ”imkan vermediler de yapamadık” gibi sitemlere atıfta bulundu. Bu sitemlerde bulunmanın aslında her zaman çok da yerli yerinde olmadığını, sanatçılığın imkandan ziyade yetenekli alakalı bir şey olduğunu anlatarak, bu cevheri içinde taşımayanlara imkan verselerde yapamayacaklarını ve dünden bugüne beraber çalıştıkları ekibin ne kadar yetenekli, öz verili olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı.

TOPLAMDA 35 BİN LİRA ÖDÜL DAĞITILACAK

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek.

Genel kategoride yarışan filmlerde;

BİRİNCİYE, 10.000 TL

İKİNCİYE, 7.000 TL

ÜÇÜNCÜYE, 4.000 TL

Jüri Özel Ödülü, 2000 TL

Genç Öncüler Özel Ödülü 2000 TL ödül verilecek.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise

BİRİNCİYE, 5.000 TL

İKİNCİYE, 3.000 TL

ÜÇÜNCÜYE,  2.000 TL ödül dağıtılacak.

 

Yarışmayla ilgili tüm ayrıntılara www.kisadanhisse.org adresinden ulaşabilirsiniz

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme