2500 Yıllık Taş Levha

Etkinlikler
Isparta’da jandarma operasyonu sırasında ele geçirilen, üzerinde bir atletin tasvir edildiği yaklaşık 2500 yıllık mezar steli (taş levha), Isparta Müzesi‘nde korumaya alındı. Isparta Müzes...
EMOJİLE

Isparta’da jandarma operasyonu sırasında ele geçirilen, üzerinde bir atletin tasvir edildiği yaklaşık 2500 yıllık mezar steli (taş levha), Isparta Müzesi‘nde korumaya alındı.

Isparta Müzesi Arkeoloğu Özgür Perçin, yaptığı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı tarafından Keçiborlu ilçesinde tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, üzerinde bir atlete ait kabartma bulunan mezar stelinin ele geçirildiğini bildirdi.

Stelin savcılık incelemelerinin ardından Isparta Müzesi’ne teslim edildiğini belirten Perçin, yapılan araştırmada eserin M.Ö. 480’li yıllara tarihlendiğini kaydetti. Stelin Arkaik dönem sonu ile Klasik Dönem başlangıcında yapıldığının tahmin edildiğini anlatan Özgür Perçin, levhanın 170 santim boyunda, 71,2 santim eninde ve 14,7 santim kalınlığında olduğunu ifade etti.

Perçin, yaklaşık 2500 yıllık olan stelin üzerindeki atlet kabartmasının, bir elinde disk, diğer elinde ise horoz figürüyle tasvir edildiğini, mermer üzerine alçak kabartma yöntemiyle işlenen figürde, horozun atlete ödül olarak verilmiş olabileceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Eserin sanatsal açıdan çok değerli olduğunu vurgulayan Perçin, stel üzerindeki çalışmaların sürdüğünü, eserin İzmir’in Aliağa ilçesindeki kazı alanından çalınarak Isparta Keçiborlu’ya getirilmiş olabileceğini söyledi.

Özgür Perçin, eserin çıkarılması sırasında zarar gördüğüne de dikkati çekerek, ”Başka bir yerden talep olmadığı takdirde eseri Isparta Müzesi’nde sergileyeceğiz” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme