250 Yıllık Gelinlikler Bu Sergide

Etkinlikler
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, yaklaşık 250 yıllık gelinlik tarihine ışık tutacak "Gelinlik Sergisi" için çalışmalara başladı. Sandıklarda bugüne kadar gizli kalmış gelinlikleri gü...
EMOJİLE

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, yaklaşık 250 yıllık gelinlik tarihine ışık tutacak "Gelinlik Sergisi" için çalışmalara başladı. Sandıklarda bugüne kadar gizli kalmış gelinlikleri gün yüzüne çıkarmayı amaçladıklarını belirten Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, vatandaşlardan da bu sergiye katkı koymalarını ve evlerindeki eski gelinliklerini müzeye bağışlamalarını istedi.

Erdönmez, hazırlıkları süren serginin, ipekçiliğin merkezi olan Bursa için büyük önem taşıdığını söyledi. Sandıklarda gizli kalan çok eski ipek gelinlikler olduğunu hatırlatan Erdönmez, şu ana kadar 30 adet gelinliğin sergi için bağışlandığını belirtti. Bu konuda vatandaşlardan destek bekleyen Erdönmez, "Gelinlerin giydiği bu değerli elbiseyi sandıklarda yaşatmak pek bir anlam ifade etmiyor. Kent Müzesi olarak yaptığımız bu çalışma ile sandıklarda yaşatılan bu değerli hazineyi gün yüzüne çıkarmayı planlıyoruz. Böylelikle kendimize has geleneklerimizi herkesin görmesini amaçlıyoruz." dedi.

Annesine ait gelinliği müzeye bağışlayan ev hanımı Gülten Şanlı, "Annemin sandıkta bulunan gelinliğini buraya bağışlamaktan çok mutluyum. Çünkü bu sayede sandıkta çürüyecek olan hatırayı böyle bir sergide yaşatacağım." diye konuştu.

Kendi gelinliği ile birlikte bir yakınının gelinliğini de bağışlayan ev hanımı Nermin Kozlu ise ev hanımlarına çağrı yaparak sandıklarda çürümeye terk edilen gelinlikleri müzeye bağışlamalarını istedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme