2009’un Kültür Sanat Olayları

Etkinlikler
”2009 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” 29 Ekim’de, ”Geleneksel Sanatlar” dalında Uğur Derman‘a, ‘‘Sinema” dalında Nuri Bilge Cey...
EMOJİLE

”2009 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” 29 Ekim’de, ”Geleneksel Sanatlar” dalında Uğur Derman‘a, ‘‘Sinema” dalında Nuri Bilge Ceylan’a, ”Kültür ve Sanat Kurumu” olarak da Sakıp Sabancı Müzesi’ne verildi.

Rock grubu Manga, 5 Kasımda düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde ”Avrupa’nın en iyi sanatçısı” seçildi.

”38’inci Orhan Kemal Roman Armağanı’‘na değer görülen ”Son Ada”nın yazarı Zülfü Livaneli’ye ödülü, 2 Haziranda verildi.

Yönetmenliğini Tolga Örnek‘in yaptığı ”Devrim Arabaları”, 17 Mayısta düzenlenen Monaco Charity Film Festivali’nde ”En İyi Film” ödülünü aldı.

Adana’da 14 Haziranda düzenlenen 16. Altın Koza Film Festivali‘nde, ”Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması’‘nda ”En İyi Film Ödülü”Aslı Özge’nin yönettiği ”Köprüdekiler” ile yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı ”11’e 10 Kala” paylaştı.

18 Ekimde düzenlenen ”46.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması”nda ”En İyi Film Ödülü”, ”Bornova Bornova” ve ”Kosmos” filmleri arasında paylaşıldı.

Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği ”Güneşi Gördüm” filmi, 24 Eylülde yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı oldu.

10 Aralıkta gösterime giren ”Recep İvedik 2” yılın en çok izlenen filmi olarak, 4 milyon 300 bin kişiyle ulaştı.

”28. Uluslararası İstanbul Film Festivali” 4-19 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festivalde, ”En İyi Türk Filmi” ”Köprüdekiler”, ”En İyi Yönetmen” Mahmut Fazıl Coşkun, ”En İyi Kadın Oyuncu” Derya Alabora, ”En İyi Erkek Oyuncu” Nadir Sarıbacak, ”En İyi Senaryo” Tarık Tufan, Görkem Yeltan ve Bektaş Topaloğlu, ”En İyi Görüntü Yönetmeni” Özgür Eken, ”En İyi Müzik ödülü”nü Nail Yurtsever alırken, ”Jüri Özel Ödülü”ne ”11’e 10 Kala” layık görüldü.

İstanbul’da, 5-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ve 500’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayan ”37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali”, dünyaca ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim’in ve İtalya’nın en önemli orkestralarından ”La Scala Filarmoni”nin konseriyle sona erdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ”16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali”, 2-15 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.Festival, 30’un üzerinde konser verildi.

Yaklaşık 100 bin kişinin gezdiği ”11. Uluslararası İstanbul Bienali”,12 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

”Ne, Nasıl ve Kimin İçin” küratörlüğünde ”İnsan Neyle Yaşar?” başlığı altında düzenlenen bienalde, 40 ülkeden 70 sanatçı ve sanatçı grubunun 141 projesi sergilendi.

Latin-rock’ın efsanevi ismi Carlos Santana, 20 yıl sonra 6 Temmuz’da Türk hayranlarıyla Kuruçeşme Arena’da buluştu. 13 Grammy ödüllü gitar üstadını 12 bin kişi izledi.

Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen Leonard Cohen, İstanbul’da 6-7 Agustos’da sevenleri ile buluştu.

17 Mayısta düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Norveç ekibi birinci oldu. Türkiye, Hadise’nin seslendirdiği ”Düm Tek Tek” adlı şarkıyla dördüncü sırada yer aldı.

Sürrealizm akımının temsilcisi ve 20’nci yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali’nin İspanya haricinde en kapsamlı sergisi ”İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali” 20 Eylül 2008–2

0 Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleşti. Sergiyi yaklaşık 250 bin kişi ziyaret etti.

”2008 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay‘ın katıldığı törenle 1 Şubatta Çetin Altan’a verildi.

Mevlana, Şems ve ”İlahi Aşk”ı anlattığı ve 5 Eylülde okuyucuyla buluştuğu son romanı ”Aşk”, 300 bin satış rakamına ulaşan Elif Şafak, bu yıl Türkiye’nin en çok kazanan yazarı oldu.

Dan Brown’un son kitabı ”Kayıp Sembol” 15 Eylülde satışa çıktığı ilk günden rekor kırdı. 9 Aralıkta kitabının tanıtımı için İstanbul’a gelen Brown, kitabın aynı zamanda filminin de yapılacağını söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme