-16 derecede cirit oynadılar

Etkinlikler
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Hasankeyf’te düzenlenen Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası’nda birinci olan takımla dördüncü olan takım arasında Erzurum’...
EMOJİLE

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Hasankeyf’te düzenlenen Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası’nda birinci olan takımla dördüncü olan takım arasında Erzurum’da kar üstünde sıfırın altında 16 derecede dostluk müsabakası yapıldı.

Erzurum Cirit Sahası’nda düzenlenen lig şampiyonu Erzurum Akıncılar Atlı Cirit Kulübü ile Erzurum Atlı Cirit Kulübü arasında oynanan müsabakayı Federasyon Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan ile yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda ciritsever izledi.

Sıfırın altında 16 derecelik soğuk havaya rağmen yapılan müsabakanın sonunda ligin en centilmen sporcusu ile ciridin en yaşlı sporcularına plaket verildi. Ceylan, müsabakanın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, ciride gönül veren başarılı sporcuları unutmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Federasyon olarak ligin şampiyonu ile ligi 4. sırada tamamlayan takımların dostluk mücadelesinde karşı karşıya gelerek, ciride gönül verenleri sevindirdiğini belirten Ceylan, şöyle konuştu:

“Türkiye Şampiyonası’nda bulunan takımlarımızdan birinci ile dördüncü olan takımlar burada bizler için özel bir gösteri amaçlı müsabaka izletti. Amacımız ata sporumuz ciridi yaşatmak. Geçmişte ciride gönül veren en yaşlı kişiyi buraya getirdik ve ona bu özel günde cirit izlettirdik. Ligin en centilmen ve en küçük sporcusu da burada bulunuyor. Yani ciridin bütün güzelliklerini bir araya toplamak için düzenlediğimiz gösteri amaçlı dostluk maçı bu soğuk havada bizlerin içini ısıttı. Ciride gönül veren herkesi bu sahalara bekliyoruz. Amacımız ciride gönül verenleri unutulmaz hale getirmek.”

Müsabakayı izleyen Türkiye’nin en yaşlı ciritçilerinden “Baki Dede” lakaplı 85 yaşındaki Baki Bayraktutan da ciride küçük yaşta başladığını ve bugün gelinen noktayı olumlu bulduğunu söyledi.

Küçük yaşlarda “kara cirit” denilen puanlamanın olmadığı şekliyle cirit oynadıklarını belirten Bayraktutan, “Eskiden atın sırtından inmezdim şimdi de ata biniyorum. Bugün yine cirit oynuyorum ve bu sporu bırakamam. Gençleri izliyorum ve onlar da güzel oynuyor” diye konuştu.

Üst üstte 4 kez Türkiye şampiyonu olan tek cirit takımı Erzurum Atlı Cirit Kulübü Başkanı İrfan Dedeoğlu ise federasyon tarafından dostluk müsabakası düzenlenerek, ciride gönül verenlerin bir araya gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Öte yandan, soğuk hava nedeniyle atların ağızlarındaki gemlerin üzerinin buz tuttuğu görüldü. Stat içerisine kurulan semaverlerde de izleyicilere çay ve ıhlamur ikram edildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme