‘1453’ten 2010’a İstanbul’

Etkinlikler
Star Gazetesi fotomuhabiri Murat Düzyol, 15 yıl boyunca çektiği İstanbul fotoğraflarını Halkalı Kültür Sanat Merkezi‘ndeki "1453’ten 2010’a İstanbul" adlı sergide bir araya...
EMOJİLE

Star Gazetesi fotomuhabiri Murat Düzyol, 15 yıl boyunca çektiği İstanbul fotoğraflarıHalkalı Kültür Sanat Merkezi‘ndeki "1453’ten 2010’a İstanbul" adlı sergide bir araya getirdi.

Murat Düzyol‘un 1995 yılından bugüne çektiği foto-röportajlardan derlenen özel seçkide İstanbul‘un fetih serüveni ve sonrasında şehirde oluşan kültür mozaiği ön plana çıkıyor.

"Fatih Sultan Mehmet şehri de kalpleri de adaleti, hoşgörüsü ve cömertliğiyle fethetmişti. İstanbul‘u bir dünya başşehri yapmayı hedeflemişti. Türküyle, Rumuyla çok sesli ve çok kültürlü bir şehir inşa etti, İstanbul‘da bir huzur iklimi oluşturdu. Şimdi Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu kadim kentin mirası üstünde yaşıyoruz ve nereye baksak o günleri hatırlatan bir tanıkla karşılaşıyoruz." diyor Düzyol.

Sahip olduğumuz kültürel mirasa dikkat çekmek istediğini belirten Murat Düzyol, fotoğraflarıyla "Nasıl bir coğrafyada yaşıyoruz ve bu coğrafyayı nasıl şekillendiriyoruz? Mirasa sahip çıkabiliyor muyuz yoksa günlük yaşamın döngüsü içinde sahip olduklarımız bize sıradan mı geliyor?" sorularının cevabını aradığını söylüyor. Murat Düzyol‘un 1995 yılından bugüne çektiği foto-röportajlardan derlenen özel seçki, 31 Mayıs‘a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme