‘12 Eylül’ü Sergiliyoruz’

Etkinlikler
İzmir 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği tarafından hazırlanan ’12 Eylül’ü sergiliyoruz’ etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sergi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi ...
EMOJİLE

İzmir 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği tarafından hazırlanan ’12 Eylül’ü sergiliyoruz’ etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sergi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Avlusu‘nda açıldı

Çok sayıda İzmirlinin katıldığı etkinlikte sergilenen Alime Mitap resimleri, İsmail Cem Özkan ve Mustafa Yıldız karikatürleri, Mehmet Özer ve Mehmet Çağlarer‘in fotoğrafları ile 12 Eylül sonrası idam edilen gençlerin son mektupları, 12 Eylül dönemi işkence canlandırmaları ve ‘Sahibini arayan Mamak Kadınları’nın mektupları’ ilgiyle izlendi.

Sergi açılışında bir konuşma yapan Seda Yelbuğa, 12 Eylül’ün 29’ncu yılı programının bir parçası olan sergi, panel, söyleşi ve film gösterilerinin İzmir Büyükşehir, Konak ve Balçova Belediyeleri katkılarıyla 17 Eylül’e kadar devam edeceğini söyledi. Yelbuğa, “Henüz hiç de uzak olmayan bir geçmişin unutulmamasını sağlamaya, yaşananları hatırlamaya bir davet olan etkinliklerimiz 12 Eylül’ün yargılanması, Anayasa’nın geçici 15’nci maddesinin kaldırılması, 12 Eylül’ü özendiren isimlerin okul, meydan, cadde gibi toplumsal alanlardan kaldırılmasına yönelik eylemlerimizle paralel olarak sürdürülecektir” dedi.

Yelbuğa konuşmasının ardından 12 Eylül işkence canlandırmalarının bulunduğu ve etrafının kapalı olduğu bölüme çocukların sokulmamasını istedi. Kokteyl, Turan Şengül ve arkadaşlarının müzik dinletileri eşliğinde sürdü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme