100 Yıl Sonra Görücüye Çıkıyor

Etkinlikler
Christie’s Müzayede Evi’nin bugün Londra’da düzenlenen “Usta Sanatçılar ve 19. Yüzyıl Resimleri” müzayedesinde, 1815 ile 1884 yılları arasında yaşamış ünlü ressam Carlo B...
EMOJİLE

Christie’s Müzayede Evi’nin bugün Londra’da düzenlenen “Usta Sanatçılar ve 19. Yüzyıl Resimleri” müzayedesinde, 1815 ile 1884 yılları arasında yaşamış ünlü ressam Carlo Bossoli’nin 1854 tarihli, eşsiz güzellikteki “Üsküdar’dan İstanbul Manzarası” isimli suluboya tablosu yaklaşık 250 bin ile 350 bin sterlin aralığındaki bir fiyatla (yaklaşık 600 – 800 bin TL) satışa sunuluyor. Sanatçı, eserinde usta renk ve kompozisyon ahengini kullanarak, İstanbul’un Doğu ile Batı’yı birleştiren çok özel konumunu büyüleyici bir panorama ile yansıtıyor.

Uzmanlar eserin sanatsal güzelliğinin yanı sıra mükemmel bir durumda olmasının da değerini artırdığını düşünüyorlar. “İstanbul Manzarası” tam 100 yıldır gözlerden ırak bir biçimde gizlendiği özel koleksiyondan ilk kez müzayede salonlarında gün ışığına çıkmaya hazırlanıyor.

ÇAĞININ MANZARA RESSAMI
Carlo Bossoli, uçsuz bucaksız manzara resimleri yapmasıyla tanınıyor. Seyahat tutkunu olan Carlo Bossoli’nin resmettiği şehirler arasında İstanbul, Moskova, St Petersburg, Venedik, Varşova, Prag, Paris ve Londra vardı. Sanatçı Fas, Tunus ve Mısır gibi Kuzey Afrika ülkelerini ziyaret edip resimlerinde bu ülkelere de yer vermişti. Bossoli, manzara resimleriyle döneminin modern yaklaşımını harmanlamasıyla tanınan bir isimdi.

ÜSKÜDAR’DAN TARİHİ YARIMADA
İstanbul’a ilk kez 1839 yılında gelen Bossoli, şehirden çok etkilenerek, mükemmel manzara resimleri yaptı. Bugün satışa sunulan “Üsküdar’dan İstanbul Manzarası” adlı eserinde Bossoli’nin Üsküdar’dan Boğaz manzarasını resmettiği görülüyor. Eserde Üsküdar Vapur İskelesi, Mihrimah Camii ve Yeni Valide Camii’nin yanı sıra Sultanahmet, Süleymaniye Camii ve Topkapı Sarayı da görünüyor.

Haberturk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme