Boğazköy Sfenksi Vatanına Dönüyor

El Sanatları
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Boğazköy Sfenksi’nin  94 yıl sonra, Anadolu topraklarına geri döneceği müjdesini verdi. Boğazköy sfenksi, Çorum’daki Hititlerin başkenti Hattuşa...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Boğazköy Sfenksi’nin  94 yıl sonra, Anadolu topraklarına geri döneceği müjdesini verdi. Boğazköy sfenksi, Çorum’daki Hititlerin başkenti Hattuşaş antik kentinde bulunmuş ve 1917 yılında onarım için Almanya’ya gönderilmişti. Almanlar, Türkiye’nin tüm taleplerine rağmen yıllardır bu sfenksi iade etmiyordu.

Günay Sırbistan ve İngiltere’den teslim alınan tarihi eserler nedeniyle düzenlenen toplantıda,1998-2011 yılları arasında 4 bin 516 eserin Türkiye’ye geri getirildiğine dikkat çekti. Thomas Tombs isimli bir İngiliz vatandaşının babasına ait Anadolu eserlerini Türkiye’ye iade ettiğini de bildiren Günay, ‘’Duyarlı davranan bir İngiliz vatandaşı Türkiye’ye ait tarihi eserleri iade etti. Türkiye’den uzun yıllar tarihi eser kaçırmak bir ticarete dönüşmüş. İngiliz Lawrence’in, casusluk dışında tarihi eser kaçakçılığında adı çok sık geçiyor’’ dedi.

gazeteport