El Sanatları

Barbi Bebeklere Rakip Geliyor

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki girişimci kadınlar, barbi bebeklere karşı ürettikleri ”Azet Bacı ve Hamdi Dayı” minyatürlerini sergilediler. Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri, ilçedeki dernek binasında sergiledikleri minyatür bebeklere geleneksel Malatya giysilerini..

Barbi Bebeklere Rakip Geliyor

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki girişimci kadınlar, barbi bebeklere karşı ürettikleri ”Azet Bacı ve Hamdi Dayı” minyatürlerini sergilediler.
Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği üyeleri, ilçedeki dernek binasında sergiledikleri minyatür bebeklere geleneksel Malatya giysilerini giydirerek satışa sundu.

Kursa ilçedeki kadınları da dahil eden girişimci kadınlar, Azet Bacı ve Hamdi Dayı minyatürlerini Türkiye genelinde satmayı planlıyorlar.

Dernek Başkanı Refiye Uçar, yurt dışından gelen barbi bebek minyatürleri yerine, yerli ürünlerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi gerektiğini düşündüklerini, Azet Bacı ve Hamdi Dayı’nın bu düşünceden doğduğunu söyledi.

Malatya’ya özgü giysileri giydirdikleri minyatürlere yeni motifler eklediklerini, her yaş grubundan insanı simgeleyen motiflere bir de kareografi kazandırmaya çalıştıklarını belirten Uçar, tandırda, kaysıda, meyve toplamada, yufkada, odun şeleği taşımada, kiraz yaprağı sarmada, köpük pestili sermede, çorap örmede ve benzer faaliyetlerde, Anadolu’nun özelliklerini minyatürlere yansıtmaya gayret ettiklerini kaydetti.

Ürettikleri minyatürleri tüm Türkiye’ye pazarlamayı çok arzuladıklarını, bu konuda destek beklediklerini vurgulayan Uçar, şöyle dedi:

”Bu ürünler, sadece beceriyi yansıtmıyor. Sanatı da yansıtıyor. Kadınlarımız hayallerini, ince beğenilerini, yaşamın vazgeçilmez üretim sahnelerini minyatürlere yansıtıp sergiliyorlar. Geleneksel üretim biçimini ve giysilerini yansıtan bu minyatürlerin tanıtılması ve pazarlanması, sadece Yeşilyurt’a değil, Malatya’ya da çok şey katacaktır.”

haber7.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL