El Sanatları

500 Yıllık Emanet Mercek Altında

Bursa’da Muhammed Üftade Hazretlerinin Uludağ’ın eteklerindeki tekkesinde bulunan sandıklardan çıkarılan, zamanla yıpranmış, parçalanmış 64 parça özel eşyası, Bursa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, konusunda uzman ekip tarafından titiz bir çalışmayla eski haline..

500 Yıllık Emanet Mercek Altında

Bursa’da Muhammed Üftade Hazretlerinin Uludağ’ın eteklerindeki tekkesinde bulunan sandıklardan çıkarılan, zamanla yıpranmış, parçalanmış 64 parça özel eşyası, Bursa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, konusunda uzman ekip tarafından titiz bir çalışmayla eski haline dönüştürülüyor.

Hazreti Muhammed’in Hırka-i Şerif’inin restorasyon ve konservasyon çalışmalarında da görev alan Tekstil Tasarım Restorasyon ve Konservasyon Uzmanı Levent İnan başkanlığında, sanat tarihçisi Hülya Demirhan ve ressam Esra Çetin tarafından yürütülen çalışma kapsamında, kayıtlı 64 parça eşyanın envanterinin 100’ü bulabileceği bildirildi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki iki atölyede çalışmalarını sürdüren Levent İnan, sandıklardan çıkarılanlar arasında, Üftade Hazretlerine ait kaftanlar, takunyalar, makam asaları, kılıçlar bulunduğunu belirtti. Restorasyonunun yıl sonuna doğru tamamlanması planlanıyor. [aa]

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL