Yeni Lisan Hareketi’nin 100. Yılı Kutlanıyor

Edebiyat
O yazıyı kaleme alan Ömer Seyfettin ile yol arkadaşları Ali Canib ve Ziya Gökalp de… Selanik’teyken ‘Hüsn ve Şiir’ adıyla çıkan derginin Genç Kalemler adını aldığı ikinci cildi...
EMOJİLE

O yazıyı kaleme alan Ömer Seyfettin ile yol arkadaşları Ali Canib ve Ziya Gökalp de… Selanik’teyken ‘Hüsn ve Şiir’ adıyla çıkan derginin Genç Kalemler adını aldığı ikinci cildinde ‘Yeni Lisan’ başlığıyla bir yazı yayımlanır. O dönem dili gittikçe ağırlaşan edebiyat dünyasında sadeliği savunan yeni bir ‘lisan’ isteğinin bayraktarlığını yapıyordu bu yazı. Şimdi ise Türk Edebiyatı Vakfı, Türk Dil Kurumu ile birlikte 100. yılında Yeni Lisan hareketini konu alan bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Yarın, vakfın Sultanahmet’teki merkezinde başlayacak iki günlük "100. Yılında Yeni Lisan Hareketi ve Millî Edebiyat Çalıştayı" sabah 09.15’te Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın ve Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah’ın yapacakları açış konuşmalarıyla başlayacak.

Cuma günü dört oturumun geçekleştirileceği çalıştaya Şükrü Halûk Akalın, Orhan Okay, Ahmet Bican Ercilasun, Fatih Andı, İsmail Çetişli, Hülya Argunşah, Kâzım Yetiş, Bilge Ercilasun, Turan Karataş, Cihan Okuyucu, Hayati Develi, Şeyma Güngör, Abdullah Uçman, Emel Kefeli gibi alanında uzman akademisyenler katılıyor. Katılımcılar, çeşitli başlıklar altında Yeni Lisan Hareketi’nin edebiyatımıza etkilerini ve Milli Edebiyat akımını değerlendirecek. Çalıştayın ikinci gününde "Genç Kalemler Mecmuası, Yeni Lisan Hareketi ve Millî Edebiyat Akımı Işığında Günümüz Kültür Sanat Gazeteciliği" başlıklı bir açıkoturum da düzenlenecek. Cumartesi günü saat 14.00-15.00 arasında yapılacak bu oturum, Basın İlân Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın açış konuşmasıyla başlayacak. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği oturumda Ali Çolak, Ali Ayçil, İlyas Dirin ve Özcan Ünlü konuşacak. (0212 526 16 15)

Zaman