Üstad Necip Fazıl Kısakürek anılıyor

Edebiyat
Necip Fazıl Kısakürek , Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Meram Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği şubesinin düzenlediği programlarla anılıyor. Konya’da yapılan ilk anma prog...
EMOJİLE

Necip Fazıl Kısakürek , Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Meram Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği şubesinin düzenlediği programlarla anılıyor. Konya’da yapılan ilk anma programı, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nce yapıldı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin, Yazarlar Birliği’ndeki konferansta Necip Fazıl ve şiiri hakkında bilgi verdi. "Necip, derinlemesine anlaşılamamış ama yargılanmış bir şairdir." diyen Prof. Dr. Nurullah Çetin, Necip Fazıl’ın hem İslamî hassasiyeti olan hem de karşıtları tarafından anlaşılamadan yargılandığını vurguladı. Prof. Çetin, "Necip Fazıl, Türk milletine şuur veren şairdir." dedi.
 
Konya’daki anma programı ise Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi, şair Kısakürek’i, vefat yıldönümünde şiirlerinin seslendirildiği bir programla andı. Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılan programda Aykut Kuşkaya ve Bilal Tekcan, Üstad’ın eserlerinden oluşan şiirler ve şarkılar seslendirdi. Bilal Tekcan’ın okuduğu şiirlere Aykut Kuşkaya’nın şarkıları ile eşlik ettiği programda, Üstad’ın hayatından kesitler de anlatıldı.

Selçuklu Belediyesi de Necip Fazıl Kısakürek’i popüler 12 sanatçının şiir ve şarkı okuduğu ‘Üstad’ isimli albüm ve belgeseli Türk kültür hayatına kazandırarak anacak.

Tayfun Talipoğlu, Ayla Algan, Alper Kış, Uğur Arslan, İkbal Gürpınar, Mustafa Demirci, Seyfullah Kartal, Yusuf Ziya Özkan, Hayri Küçükdeniz, İnci Ertuğrul ve Cem Kurtoğlu’nun şiir okuduğu ‘Üstad’ albümünden parçalar, Selçuklu Belediyesi’nce düzenlenen konser programnda, 25 Mayıs 2012 Cuma akşamı yeniden yorumlanacak. Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda yapılan anma programında Alper Kış, Uğur Aslan, İkbal Gürpınar, Mustafa Demirci ve Seyfullah Kartal, albümdeki eserleri seslendirecek.

Meram Belediyesi de Üstâd Necip Fazıl Kısakürek’i, şairin 10 şiirini besteleyen sanatçı Uğur Işılak’ın vereceği senfonik konserle anacak. 25 Mayıs 2012 Cuma günü saat 19.30’da Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılacak anma programında, Uğur Işılak tarafından bestelenen ve yorumlanan Necip Fazıl Kısakürek’in 10 farklı şiiri, Türkiye’de ilk kez 60 kişilik bir orkestra eşliğinde senfonik konserle Üstâd hayranlarının beğenisine sunulacak. Programın sunuculuğunu Reha Yeprem yaparken, İbrahim Sadri de şiir okuyarak konsere katılacak.

CİHAN