TYB Ödülleri Sahiplerini Buldu

Edebiyat
Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) 2010 "Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri" sahiplerini buldu. TYB’nin İstanbul merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine birçok ya...
EMOJİLE

Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) 2010 "Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri" sahiplerini buldu. TYB’nin İstanbul merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine birçok yazar ve şairin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula da katıldı. Kula, Türkiye’de edebi eser üretiminde memnun edici düzeye gelindiğini, geçen yıl 570 romanın yayımlandığını söyledi.

TYB Başkanı Ulvi Yavuz ise birliğin 30 yıldır sürdürdüğü "yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları"nı seçme faaliyetini tamamladıklarını anlattı. Yavuz, birliğin bu yıl 33. kuruluş yıldönümünü kutladığını hatırlatarak, birliğin bu süre içerisindeki faaliyetleriyle diğer sivil toplum kuruluşlarına öncülük ettiğini kaydetti. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesaj gönderdi. Konuşmaların ardından ödüller sahiplerine takdim edildi.

2010 yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları

Hikâyede ‘Muhtemel Menkıbeler’ ile Mehmet Harmancı, şiirde ‘Gerekli Açıklama’ ile Hayriye Ünal, Romanda ‘Lal’ ile Ayşe Kara, denemede ‘Ejderha ve Kelebek’ ile Ali Ural, fikirde ‘Darbe Yargısının Sonu’ ile Osman Can, araştırmada ‘İkinci Parti’ ile Cemil Koçak, incelemede ‘Osmanlı Romanının İmkânları Üzerine’ ile Şeyda Başlı, dilde ‘Türkçenin Derin Yapısı’ ile Efrasiyap Gemalmaz, edebi tenkitte ‘Dirim Kurgu’ ile Murat Üstübal, biyografide ‘Tarihin Alacakaranlığında’ ile Ali Birinci, tiyatroda ‘Kerbela’ ile Ali Berktay, çocuk edebiyatında Birdirbir Dergisi, basın fikirde Star’dan Mahir Kaynak, basın fıkrada Yeni Akit’ten Mustafa Özcan, basın röportajda Zaman’dan Salih Zengin, dergi yayıncılığında Türk Edebiyatı Dergisi, elektronik yayıncılıkta Haber Kültür, televizyon programında TRT’deki ‘Ömür Dediğin’ ile Osman Gökmen, sinemada ‘Bal’ filmiyle Semih Kaplanoğlu, televizyon belgeselinde TRT’deki ‘Ali Adnan’ ile Cengiz Göktaş, halk kültüründe "Diaspora, Kimlik ve Müzik" eseriyle İlhan Ersoy, şehir kitaplarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kamu yayıncılığında Mardin Valiliği, özel yayıncılıkta Okur Kitaplığı ödüle değer görüldü. Türkiye Yazarlar Birliği’nin bu yılki üstün hizmet ödüllerinin sahipleri ise Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu, Prof. Dr. Şerif Mardin ile Nevzat Kaya.

 ZAMAN