Türkçemizi çöpe atmayalım

Edebiyat
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, yabancı kelimeleri kullanmanın sigara içmek gibi ”psikolojik bir tatmin” olduğunu belirterek, ”Sizin bilmediklerinizi biliyorum, ku...
EMOJİLE

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, yabancı kelimeleri kullanmanın sigara içmek gibi ”psikolojik bir tatmin” olduğunu belirterek, ”Sizin bilmediklerinizi biliyorum, kullanıyorum’ gibi, kendisini gündeme çıkarmak gibi psikolojik bir haldir” dedi.

Kaçalin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de iş yerlerindeki yabancı isimli tabelaların çokluğuna vurgu yaparak, konuya sadece tabelalar gözlüğüyle bakılarak TDK’ya gönderme yapıldığını anlattı.

Prof. Dr. Kaçalin, bin 500 yıldır Türkçe’ye girmiş kelimeleri ”Bu Türkçe değilmiş” diyerek traşlama yoluna gidilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını ifade ederek, ”Mesela irtibat veya haberleşme yerine, ‘iletişim’ diye bir kelime çıkardık. Asıl problem buradadır. Hiçbir Türk insanı ve Türk köylüsü, ‘biz sizinle iletişemedik’, ‘ben yarın seninle iletişeceğim’ diye cümle kurmaz. Asıl sıkıntı buradadır” diye konuştu.

AA