Türk Destanı Yazılıyor

Edebiyat
Şair Metin Koca, "Türk’ün Varoluş Destanı"nı yazdığını belirterek, "12 yıl önce yazmaya başladığım Türk’ün Varoluş Destanı 10 binden fazla kıtaya ulaştı. Şiiri 17 bin kıtaya...
EMOJİLE

Şair Metin Koca, "Türk’ün Varoluş Destanı"nı yazdığını belirterek, "12 yıl önce yazmaya başladığım Türk’ün Varoluş Destanı 10 binden fazla kıtaya ulaştı. Şiiri 17 bin kıtaya ulaştığında bitireceğim’ dedi.

Koca, yaptığı açıklamada, 1997 yılında yazmaya başladığı "Türk’ün Varoluş Destanı" adlı şiirini yıllardır yorulmadan, bıkmadan, usanmadan yazmayı sürdürdüğünü söyledi.

Kendisinden önce birçok kişinin Türk milletinin geçmişi hakkında destanlar yazdığını, ancak bunların bir kronolojik sıralaması olmadığını söyleyen Koca, kızının teşvikiyle destan yazmaya başladığını belirtti.

İlerleyen zaman içinde yazar Mustafa Necati Sepetçioğlu’yla tanıştığını ve onun kitaplarını okumasıyla şiir yazma şevkinin arttığını ifade eden Koca, şöyle devam etti:

"Böylece büyük Türk milletinin geçmişte yaptığı savaşlar, göçler ve kahramanlıklar, karanlık devirlerden günümüze değin geçen süreçte kurulan Türk dünyasını araştırarak koca Türk’ün destanını yazmayı kendime görev bildim. Yazdığım kıtalar karanlık devirlerden çıkarak Kanuni Sultan Süleyman zamanına değin bir kronolojik sıralama içinde kurulan Türk devletlerini anlatıyor. 12 yıl önce yazmaya başladığım Türk’ün Varoluş Destanı şiirinde 10 binden fazla kıta yazdım, şiiri 17 bin kıtaya ulaştığında bitireceğim. Bundan sonra da 6-7 bin kıta daha yazacağım. Her insanın dünyaya gelişinde bir görevi olduğunu düşünürüm. Bana da milletimin geçmişimini, tarihini kahramanlıklarını dile getirmek için destan yazmakla görevlendirildiğimi hissediyorum. Destanımı bitirdiğimde milletime olan borcumu ödemenin hazzını duyacağım."

Eserini yazmak için Ergenekon, Bozkurt ve Türeyiş gibi destanları okuduğunu ifade eden Koca, "bizler asker milletin çocuklarıyız. Asker doğmuşuz. İnsanlar milli coşkuyu, millet sevgisini ya ailesinde ya da okullarında edinirler. Ben çocukluğundan beri her zaman milletime ve onun yaptığı kahramanlığa karşı heyecan ve coşkuyla bakmışımdır" diye konuştu.

Koca, sözlerini, kitabının önsözünde de yer alacak olan şu mısralarla bitirdi:

"Milletime destan yazmak boynumun borcu / Döktüğüm gözyaşlarım inan ki harcımdı / Bu görev tevdi oldu yüce Allah’tan bize /Soyumuzu anlatıp aktarmalıyım size."