TMK Mağdurlarına Yazar Desteği

Edebiyat
9 Haziran‘da TMK Mağduru Çocuklar‘ın Diyarbakır duruşmasına destek etkinliği olarak İstanbul’da eş zamanlı "YAZARLAR TMK MAĞDURU ÇOCUKLAR iÇİN ÇOCUKLARA DAİR YAZDIKLARINI OKUYOR...
EMOJİLE

9 Haziran‘da TMK Mağduru Çocuklar‘ın Diyarbakır duruşmasına destek etkinliği olarak İstanbul’da eş zamanlı "YAZARLAR TMK MAĞDURU ÇOCUKLAR iÇİN ÇOCUKLARA DAİR YAZDIKLARINI OKUYOR" başlıklı bir okuma performansı düzenleniyor.

Etkinlikte, hukuki sunumu Çocuklar İçin Adalet Cağırıcıları‘ndan hukukçu Filiz Kerestecioğlu, pedagojik sunumu psikolog Fatma Gök yapacak. Açılış sunumunu ve etkinliğin sunuculuğunu Çocuklar İçin Adalet Cağırıcıları‘ndan tiyatro oyuncusu Julide Kural üstleniyor. Etkinlik sunumunu ise Şair Tarik Gunersel yapacak.

TARİH: 9 Haziran 2009
SAAT: 14:30
YER: PEN Teras
ADRES: İstiklal Cd. Beyoğlu İş Merkezi B Blok K:2 No: 143 Beyoğlu
TEL: 0 212 2920026

PROGRAM AKIŞI

Açılış sunumu Julide Kural
Hukuki sunum Yeşinil Yeşilyurt
Pedagojik sunum Fatma Gök
Etkinlik sunumu Tarik Günersel

Katılan yazarlar :

ADNAN OZYALCINER / BILGESU ERENUS / NECATİ ABAY
SIBEL ERASLAN / YILDIZ RAMAZANOGLU / YUSUF ERADAM

 

TMK Nedir?

Türkiye’de 1991’da çıkan TMK’den (Terörle Mücadele Kanunu) nedeniyle, bugün binlerce çocuk “yetişkin” gibi göz altına alınıyor, sorgulanıyor, yargılanıyor, hapsediliyor. 30 seneyi aşan cezalar alıyor.
 
12-18 yaş arası bu çocuklar pedagojik destek alamıyor, öğrenimlerine devam edemiyor. Duruşmalara elleri kelepçeli götürülüp getiriliyor.

Diyarbakır Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’nun raporuna göre, yeterli beslenemiyor, pis ortamlarda yaşıyor, çamaşırlarını ve bulaşıkları sağlıksız yerlerde kendileri yıkamak zorunda kalıyor, yeterli sağlık hizmeti alamıyor.

TMK Mağduru Çocuklar dediğimiz bu çocukların  bir bölümü “yetişkin”lerle ayni koğuşlarda kalıyor, aileleriyle görüşleri yasaklanıyor, işkence ve kötü muameleye uğruyor.

Kolluk güçlerince öldürülen, yaralanan çocuklar var. 1991’den bu yana polis ve asker şiddetiyle, Doğu ve Güneydoğu’da hayatını kaybeden çocuk sayısı 328. Aralarında henüz ismi konmamış bebekler de vardı.

Türkiye Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 19 sene önce imzaladı. Ama yeni TMK’yle bunu yok sayıyor. Üstelik bu durum Anayasa’nın 90. maddesi’ne göre suç.

Tüm dünyadaki gibi “suçlu çocuk yoktur”, “suça itilen çocuk vardır” tanımını kabul eden ve “ceza”nın çocuğa uygulanacak en son yaptırım olduğunu öngören Çocuk Koruma Kanunu da Türkiye’de mevcut. Ama yeni TMK, bu kanunu da yok sayıyor ve 12-18 yaş arası çocuklara çocuk değilmiş gibi işlem ve muamele yapıyor. Hele 15-18 yaş arası çocukların durumu çok vahim.

Çocuk koruma Kanunu doğrultusunda eğitilmiş polis, asker, savcı, gardiyan vb devlet memurlarının sayısı çok az olduğundan TMK Mağduru Çocuklar, gözaltına alınırken, gözaltında, sorguda, hapiste fiziki ve manevi işkenceye, kötü muameleye maruz kalıyor, hatta öldürülüyor.

TMK Magduru Çocuklar’a her gün yenileri ekleniyor. Adana, Batman, Hakkari, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin, Siirt, Şırnak ve Van’da TMK Magduru Çocuklar’ın yargılandığını biliyorduk. Son günlerde bunlara Antalya, Bursa ve İstanbul da eklendi.