“Tarihî roman” Dolmabahçe Sarayı’nda konuşulacak

Edebiyat
Türkiye’den ve yurt dışından ünlü romancılar ve edebiyat eleştirmenlerinin katılacağı toplantıyı Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tan...
EMOJİLE

Türkiye’den ve yurt dışından ünlü romancılar ve edebiyat eleştirmenlerinin katılacağı toplantıyı Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı müştereken düzenliyor.

“Tarih, romanın vazgeçilmez konularından. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda tarihi roman yayınlandı. Ortalık Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş, Kanuni, Yavuz, Abdülhamid romanlarından geçilmiyor. Büyük tarihi olaylar, tarihi şahsiyetler roman olarak sıklıkla okuyucunun önüne geliyor. Bunların film ve dizi olarak seyirciye ulaşması da az görülür şeylerden değil.

Tarih ne kadar romanlaştırılabilir? Roman ne kadar tarihleşebilir? Tarihî gerçekler ile edebî gerçeklik ne ölçüde örtüşür? Tarihin alanı ile edebiyatın alanı en fazla hangi türde kesişir?

Düzenlenecek bilgi şöleninde, aynı zamanda aktüel bir konu olan tarihî roman konusu bütün yönleriyle ele alınacak. Hem işin pratiğini yapan yazarlar, romancılar hem de konuyla ilgili çalışma yapan ilim ve fikir adamları müşterek bir zeminde konuyu tartışacaklar.

Bilgi şöleni çerçevesinde Kahramanlık Tabloları sergisi açılacak, tarihi filmlerle ilgili gösteriler düzenlenecek.  Tarihi film senaristleri ve film yapımcılarının da katıldığı atölye çalışmaları yapılacak.

7-8-9 Kasım günlerinde yapılacak faaliyet sırasında mehter müziği ve sanat müziği konserleri de icra edilecek. Tarihî romanlar kitap sergisi açılacak.

Bilgi şölenine yurt içi ve yurt dışından çok sayıda roman yazarı, editör ve eleştirmen davet edildi.

“Son yılların aktüel konularından olan tarihî roman, tarihî filmler ve tarihle ilgili diziler “Tarihî Roman ve Romanda Tarih” konulu sempozyumla gündeme getirilecek. Tarihî roman sempozyumu, Türkiye’nin en meşhur tarihî mekânlarından Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek.