Suuçtu-Tümbüldek Şiir Akşamı’nda neler konuşuldu?

Edebiyat
Bursa’nın en büyük ilçelerinden 100 bin nüfuslu Mustafakemalpaşa iki önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı geçen haftasonu. İlçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü coşkuyla kutlanırke...
EMOJİLE

Bursa’nın en büyük ilçelerinden 100 bin nüfuslu Mustafakemalpaşa iki önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı geçen haftasonu. İlçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümü coşkuyla kutlanırken, bir yandan da, Türk edebiyat ve düşünce hayatının yaşayan efsanelerinden şair Sezai Karakoç’un 80. Yaş yıldönümü kutlaması yapıldı.

Bu çerçevede üçüncüsü düzenlenen Suçıktı Tümbüldek Şiir akşamları kapsamında düzenlenen iki ayrı panelde Sezai Karakoç’un edebiyat ve düşünce dünyamızdaki yeri ele alındı. Cumartesi düzenlenen ilk oturum şair Özcan Ünlü yönetimimde gerçekleşti. Şairler Celal Fedai, İsmail Kılıçarslan ve Cevat Akkanat farklı açılardan Karakoç’un edebiyat ve düşünce dünyamıza etkilerini konuştular.

Cevat Akkanat, Sezai Karakoç’a ikinci yeni şairi diyenler olduğunu hatırlatarak “Ancak, Karakoç ikinci yenilerle aynı özellikleri paylaşmadığından kendini onların arasında görmez” diye konuştu. İsmail Kılıçarslan da Karakoç’un İslam medeniyeti kavramının dünden bugüne, bugünden yarına “kesintisiz” olarak ele aldığını ve medeniyeti yeniden üretmenin peşinde olan bir şahsiyet olduğunu söyledi. Celal Fedai ise Karakoç’un, durduğu kürsüden, bize İslam sanatı ve medeniyetinin şifrelerini vaaz ettiğini ve yeni nesillere kadim geleneği aktardığını ifade etti. Aynı günün akşamında ise etkinliğe katılan şairler Kemalpaşalılar ile şiirlerini paylaştılar.

Ali Ayçil yönetiminde gerçekleşen pazar günkü ikinci panelin konu başlığıysa “Karakoç’ta Diriliş Düşüncesi ve Bazı Temel Kavramlar” adını taşıyordu. Nurettin Durman, Metin Önal Mengüşoğlu ve Şaban Abak bu panelin konuşmacıları oldu. Mengüşoğlu panelde Mehmet Akif ve Necip Fazıl’ın devamı olarak Karakoç’un bize diriliş düşüncesiyle Kur’an’i ahlakı yeniden ve evrensel bir dille hatırlattığını söyledi.

Nurettin Durman ise Karakoç’un istikbale bakan, bugünden geleceği inşa eden fikirleriyle çağımıza ışık tuttuğunu dile getirdi. Karakoç’ta devlet, medeniyet ve milliyet kavramları üzerine söz alan Şaban Abak ise ünlü şairi, toplumların hayatına 100 yılda bir gelen büyük şahsiyetlerden biri olarak değerlendirdi. Abak, O’nun medeniyetime ait kavramları yeniden tanımladığını ve İslam milleti/medeniyeti kavramına dönmemizi teklif eden bir düşünür olduğunu söyledi. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan konuşmaların ardından katılımcı şairlere teşekkür plaketi takdim etti.

Bedir Acar
Star Gazete