Şu İnternetin Kitaplara Ettiği

Edebiyat
Artık herhangi bir konuda araştırma yapmak isteyenler kitap yerine arama motorlarına başvuruyor. Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mehmet İvren, internetle birlikte kitap okuma veya bir konuda kitaptan...
EMOJİLE

Artık herhangi bir konuda araştırma yapmak isteyenler kitap yerine arama motorlarına başvuruyor.

Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mehmet İvren, internetle birlikte kitap okuma veya bir konuda kitaptan yararlanma oranının yüzde 40’lara gerilediğini söyledi.

Bu olumsuz gidişin önüne geçebilmek için kütüphanede oluşturdukları bölümde 20 bilgisayara internet bağladıklarını açıklayan İvren, "Şu anda birçok öğrenci geniş, sessiz ve sıcak ortamından, dolayı ders çalışmak için kütüphaneyi tercih ediyor. Günlük ortalama 150 öğrenciyi ağırlıyoruz. Bunun yanında ayrı bir bölümde okumak için gelenler de oluyor. İnternet ve çocuk kısmında da öğrencilere yardımcı oluyoruz. Geçmişle kıyasladığında okuyucunun internete ciddi şekilde kaydığını gözlemlemek mümkün." dedi.

İnternetin evlere girdiğini, fakat bu imkânı bulamayanların yine kütüphanelere müracaat ettiğini ifade eden İvren, burada öğretmen ile velilere önemli görevler düştüğüne işaret etti.

İnternetin sunduğu kolaylıklardan elbette faydalanması gerektiğini anlatan Mehmet İvren, kitap okuma alışkanlığını küçük yaşta kazanmış kişilerin bunu kolay bir şekilde terk etmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Mehmet İvren, şunları söyledi: "Bizlerde çocuklara kitabı sevdirmek için pilot bazı okullarda kampanyalar yaptık. Ama Milli Eğitim’in bu çalışmaları devamlı hale getirmesi lazım. Bizim gezici kütüphane otobüsümüz halen köyleri geziyor. Okullara ödünç kitaplar veriyoruz. Belli aralıklarla konferanslar düzenliyoruz."