Şizofreni Öyküde Yarıştı

Edebiyat
Şizofreni Dernekleri Federasyonu tarafından, şizofreni hastalarının topluma katılmasını sağlamak ve bu hastalığın toplum tarafından tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla, Bilim İlaç işbirliğinde düzen...
EMOJİLE

Şizofreni Dernekleri Federasyonu tarafından, şizofreni hastalarının topluma katılmasını sağlamak ve bu hastalığın toplum tarafından tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla, Bilim İlaç işbirliğinde düzenlenen Ateşin Düştüğü Yerden: Sesler, Yüzler, Öyküler başlıklı öykü yarışmasının sonuçları geçen hafta açıklandı. Farklı yaş gruplarından 50 şizofreni hastasının katıldığı yarışmada, Hüseyin Avni Cinozoğlu Anton Usta öyküsü ile birinci, Okay Uludokumacı Akıl Hastanesinde Kuduz Paniği öyküsü ile ikinci, Yümehan Celiloğlu da Piyanist Olma Hayali öyküsü ile üçüncü oldu.

Yazar Mario Levi, tiyatro sanatçıları Payidar Tüfekçioğlu, Tuncel Kurtiz, Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür, Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş ve Yapı Kredi Yayınları Editörü Murat Yalçın‘dan oluşan jürinin seçtiği öyküler, kitap olarak yayımlanacak. Aynı zamanda birinci olan eser, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Tiyatro Kulübü öğrencilerince sahnelenecek.

Etkinliği değerlendiren tanınmış yazar Mario Levi, "Biz hep Türk edebiyatına kazandırabileceğimiz biri var mı diye umut eder, acaba benden iyisi var mı diye tedirginlik gösteririz. Ama bu tedirginlik olumsuz anlamda değil. Bir yazar olarak kıskanılabilecek cümlelerle karşılaştım. Bu yarışma beni çok heyecanlandırdı" diye konuşuyor.

Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür ise, "Hastalığın ve tedavi yöntemlerinin daha yakından tanınmasına aracılık etmek amacıyla hayata geçirilen projede şizofreni hastalarının dışlanması ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Birçok insan şizofreni hastalarının yazınsal değer taşıyan bir yapıt ortaya koyacağına inanmaz. Onlara göre şizofreni hastası her zaman saçma sapan konuşan, ne dediği anlaşılmayan kişidir. İşte bu yarışma da, hastaların iç dünyalarını ifade edebilecekleri, yaratıcılıklarının açığa çıkarılacağı bir projedir," ifadesini kullanıyor.