Şiiristanbul Ödüllerle Bitti

Edebiyat
İstanbul, şiir dolu bir festivali daha geride bıraktı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali, Şiiristanbul’ pazar akşamı Aya İrini’de düzenlenen ...
EMOJİLE

İstanbul, şiir dolu bir festivali daha geride bıraktı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali, Şiiristanbul’ pazar akşamı Aya İrini’de düzenlenen törenle sona erdi.  
 
Gecede, Nâzım Hikmet Kültür Sanat Vakfı tarafından verilen ‘Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü’ de sahibini buldu. Bu yıldan itibaren festival programı içinde yer almaya başlayan ödüle, başkanlığını şair Cevat Çapan’ın yaptığı jüri tarafından Danimarkalı şair Eric Stinus değer görüldü. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Stinus’un ödülünü kızları Miriam ve Asra Stinus aldı. Ödül töreninden önce Kemal Özer, Eric Stinus ve şiir anlayışı hakkında kısa bir konuşma yaptı. Ödülü vermek üzere sahneye gelen Cevat Çapan, "Stinus’un şiirleri bizim gerçekleri, dünyayı ve hayatı anlamamıza yardım eden bir güç kaynağı. Bu güç kaynağını bize sağladığı için Stinus’a hayranlık ve şükran borçluyuz." dedi.

Kapanış gecesinde bir başka ödül daha sahibini buldu. Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü tarafından Sevda Ergin anısına festival kapsamında verilen şiir ödülüne bu yıl, ‘Belki Sessiz’ adlı kitabı ile Gonca Özmen layık görüldü. Özmen, "İkinci şiir kitabıma Belki Sessiz adını verdim. Ama ona ses verenler çok oldu. Bu ödül de o seslerden biri. Şiir yazıyor olmak, yazıyor olmaya çalışmak benim için en büyük ödül." cümleleriyle mutluluğunu ifade etti.

Festival direktörü S. Zeki Tombak, kapanış konuşmasında "Birkaç gün sonra festivalimizin beşincisi için çalışmalara başlayacağız. Bu eksikliklerimizi de dikkate alarak daha güzel bir festivalle karşınızda olacağız." dedi.