Şiiristanbul Başladı

Edebiyat
İstanbul’da gelenek haline gelen Şiiristanbul’un 4’üncüsü geçtiğimiz akşam Dolmabahçe Sarayı’nda törenle başladı. Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği ile Beyoğlu Beledi...
EMOJİLE

İstanbul’da gelenek haline gelen Şiiristanbul’un 4’üncüsü geçtiğimiz akşam Dolmabahçe Sarayı’nda törenle başladı. Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği ile Beyoğlu Belediye Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği ‘Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali, Şiiristanbul’ festivalinin direktörü S. Zeki Tombak, yaptığı açılış konuşmasında "Dördüncüsünü düzenlediğimiz Şiiristanbul ile sadece İstanbul’un bir eksiğini gidermiyoruz, aynı zamanda bir geç kalmışlığı da telafi etmeye çalışıyoruz." dedi.  
 
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise dünyanın birçok ülkesinden birçok şairi, şiir gibi bir şehirde ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

26 Nisan’a kadar devam edecek festivale İrlanda, İngiltere, Irak, İran, Filistin, Suriye, Umman, Bahreyn, Venezuela, Küba, Bolivya ve Arjantin’in de aralarında bulunduğu 31 ülkeden 42 şair konuk oluyor. İki gündür şiir okumaları, Şiir Hatları Vapuru tekne gezisi ve çeşitli etkinliklerle devam eden festival, bugün saat 12.00’de Muammer Karaca Tiyatrosu’nda gerçekleşecek Günümüz Arap Şiiri paneli ile devam edecek. Ardından saat 14.30’da Kumbara Sanat Merkezi’nde Fazıl Hüsnü Dağlarca bir panelle anılacak. Daha sonra YKY Sermet Çifter Salonu’nda Mustafa Şerif Onaran saat 16.30’da ‘Destan Şairi Olarak Nazım Hikmet’ başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. Hemen ardından aynı mekânda Talat Sait Halman ile yabancı ve yerli birçok şair şiirlerini okuyacak.
 
Festivale Türkiye’den, aralarında Talat S. Halman, Hilmi Yavuz, Haydar Ergülen, Gülseli İnal, Gonca Özmen, Nilay Özer gibi isimlerin bulunduğu 21 şair katılıyor. Alman Yazarlar Birliği Başkanı İmre Török Mihaly, festivalin iki onur konuğundan biri. İkinci onur konuğu ise Suriye’den ‘Rakka Roman ve Şiir Festivali Direktörü’ Hammud el Musa. Festivalin diğer bir özel konuğu Aziz Nesin ve Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk’un eserlerini Arapça’ya çeviren Abdulkadir Abdelli. İsveç’in tanınmış şairlerinden Hakan Sandell ve Ermenistan’dan Hagop Movses festivale katılacak önemli isimlerden. Geçen yıl eski Irak Kürt Yönetimi Kültür Bakanı Şerko Bekes’i ağırlayan Şiiristanbul, bu sene Erbil’den Müeyeb Talib ile Suriyeli Chalat Ahmed’i şair listesine ekledi.