Şiirin sloganlaşması büyük tehlike!

Edebiyat
Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Göl Saatleri Şiir Akşamları’nın öncesinde düzenlenen bir törenle Yavuz’a bir berat takdim edildi. Hilmi Yavuz için yapılan bir belgeselin göst...
EMOJİLE

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Göl Saatleri Şiir Akşamları’nın öncesinde düzenlenen bir törenle Yavuz’a bir berat takdim edildi.

Hilmi Yavuz için yapılan bir belgeselin gösterildiği törende usta şairin, şiire ilişkin düşüncelerini sanatseverlerle paylaştı. Şiir ve muhalefet ilişkisinin sorulması üzerine “Hüzün en büyük muhalefettir” diyen Yavuz, “Düşüncelerinizi dışarı vuramadığınızda içinize dönerek muhalefeti kendinizden çıkarıyordunuz. Biz 12 Eylül’de bunu yaşadık. Muhalefetin en yoğun yaşandığı dönemler düşüncelerin dışa vurulamadığı dönemlerdir. Bugün insanlar fikrini söylemekle kalmıyor eyleme de dönüştürüyor” şeklinde konuştu.

Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle artış gösteren bir eğilim olan sloganlaşmayı da eleştiren Yavuz, “Şiirin sloganlaşması kadar büyük bir tehlike yoktur. Bizim insanımız büyük laflara çok inanıyor. Düşünce hayatımıza böyle bakıldığı zaman sanki hikmetli sözler gibi görünen cümlelerin anlamı olmadığını görüyorum. Sloganlaşmanın sıradanlaşma olduğunu düşünüyorum, şiire de katkısı olmaz” dedi.

Star Gazete